Ahhoz, hogy egészségügyi ellátásunk esetén felelős döntést tudjunk hozni kezelésünkkel kapcsolatban, szükséges, hogy a lehető legalaposabban ismerjük állapotunkat, a javasolt vizsgálatok miben létét, vagy éppen a lehetséges kockázatokat.
Az egészségügy beavatkozások, legyen az a legegyszerűbb eljárás, vagy a legbonyolultabb műtét, csak akkor végezhetőek el, ha abba betegként hozzájárultunk, azaz ahhoz megfelelő tájékoztatáson alapuló hozzájárulásunkat kinyilvánítottuk. Beleegyezésünket adhatjuk szóban és írásban is. Megfelelő tájékoztatáson alapul a beleegyezésünk, ha az adott beavatkozást elfogadjuk azok ismeretében, amit az orvos a beavatkozás természetéről, kockázatairól, előnyeiről és következményeiről elmondott.
Miről kell tájékoztatást kapnunk?
A betegnek joga van arra, hogy részletes és teljes körű tájékoztatást kapjon
- egészségi állapotáról, beleértve ennek orvosi megítélését is,
- a javasolt vizsgálatokról, beavatkozásokról,
- a javasolt vizsgálatok, beavatkozások elvégzésének, illetve elmaradásának lehetséges előnyeiről és kockázatairól,
- a vizsgálatok, beavatkozások elvégzésének tervezett időpontjairól,
- döntési jogáról a javasolt vizsgálatok, beavatkozások tekintetében,
- a lehetséges alternatív eljárásokról, módszerekről,
- az ellátás folyamatáról és várható kimeneteléről,
- a további ellátásokról, valamint
- a javasolt életmódról.
Ha úgy érezzük, hogy nem kaptunk elégséges, vagy megfelelő információt, bátran kérdezzünk rá, hiszen ez is törvényben biztosított jogaink közé tartozik. Jogunk van megismerni ellátásunk során az egyes vizsgálatok, beavatkozások elvégzését követően azok eredményét, esetleges sikertelenségét, illetve a várttól eltérő eredményt és annak okait is.
A vizsgálatot megelőzően, arról is tájékoztatást kell, kapjunk, hogy ha a vizsgálat és az azt követő ellátás térítési díját meg kell téríteni, ha a vizsgálat eredménye szerint sürgős szükség nem áll fenn és az ellátás költségének fedezete a központi költségvetésben és az Egészségbiztosítási Alapon keresztül sincs biztosítva.
Milyen tájékoztatás illet meg bennünket?
A tájékoztatásnak minden esetben személyre szabottan kell megtörténnie, és az információnak érthetőnek kell lennie. Ha rossz vagy hiányos tájékoztatást kaptunk és esetleg e miatt hátrány ért bennünket, vagy úgy egyeztünk bele egy beavatkozás elvégzésébe, hogy nem ismertük annak esetleges kockázatát, legtöbb esetben megállapítható az orvos felelőssége.
Szükség esetén a tájékoztatás során igénybe vehetjük tolmács , vagy jeltolmács segítségét is. A tájékoztatáshoz való jog részletes szabályai az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 13-14. § szakasza tartalmazza.