Mint azt korábban megírtuk, Karsai Dániel alkotmányjogász tavaly fordult az strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságához (EJEB) azzal a céllal, hogy elérje: Magyarországon a súlyos állapotú, gyógyíthatatlan betegek saját maguk dönthessenek életük befejezéséről, azaz a jogszabályok tegyék lehetővé az aktív eutanáziát. Az EJEB azonban júniusban úgy határozott, hogy Karsai érvelése, mely szerint az aktív eutanázia hazai tiltása sérti a magán- és családi élet tiszteletben tartásához való, illetve a megkülönböztetés tilalmához fűződő jogait, nem megalapozott. Az alkotmányjogász a döntés kihirdetése után fellebbezést nyújtott be, amellyel azt szerette volna elérni, hogy ügyével a 17 tagú Nagykamara foglalkozzon.
A HVG hétfő este arról adott hírt, hogy az EJEB kétsoros közleményben tudatta: elutasítja Karsai Dániel fellebbezését. A döntéshez nem fűztek külön indoklást. Mindazonáltal így eldőlt, hogy a júniusi döntést immár jogerős. A HVG cikke szerint ilyen esetekben az 5 tagú bírói testület mérlegeli, hogy az adott ügy felvet-e olyan kérdéseket, amelyekben a Nagykamara feladata a jogerős ítélet meghozatala. A döntés arról árulkodik, hogy a testület megítélése szerint Karsai kérelme nem vetett fel sem az Emberi Jogok Európai Egyezményének vagy jegyzőkönyveinek értelmezését vagy alkalmazását érintő, sem komoly általános jelentőségű kérdést.
Az alkotmányjogásznál 2022 augusztusában diagnosztizáltak gyógyíthatatlan, idővel teljes bénuláshoz vezető amiotrófiás laterálszklerózist (ALS). Az aktív eutanázia engedélyeztetése érdekében testvére, Karsai Péter tavaly decemberben két országos népszavazásra javasolt kérdést is benyújtott a Nemzeti Választási Irodához (NVI), Nemzeti Választási Bizottság (NVB) azonban idén februárban mindkettőt elutasította.