Attól, hogy betegek vagyunk, még be kell tartani bizonyos szabályokat gyógykezelésünk során. Általában minden egészségügyi intézménynek van házirendje és mások is segítségre szorulhatnak rajtunk kívül ugyanabban az időben.
Tartsuk tiszteletben mások jogait!
Törvény mondja ki, hogy mindenki köteles tiszteletben tartani mások jogait egészségük fejlesztéséhez, védelméhez, a betegségek megelőzéséhez, a gyógyuláshoz és az orvosi rehabilitációhoz . Tartózkodnunk kell az olyan magatartástól, amely mások egészségét veszélyezteti és segítséget kell nyújtanunk, ha valakinek az egészsége, vagy az élet veszélybe kerül és erről tudomásunk van.
Működjünk együtt!
Lehetőségeinkhez és egészségi állapotunkhoz mérten, együtt kell működnünk a bennünket ellátó egészségügyi dolgozókkal. Szükséges hogy tájékoztassuk őket korábbi betegségeinkről, gyógykezelésünkről, arról ha gyógyszert szedünk és ha valamilyen egészségkárosító kockázati tényező áll fenn nálunk (pl. munkavégzési körülmények, dohányzás, alkohol-, drogfogyasztás ), ahhoz hogy a bennünket ellátók megfelelő ismeretekkel rendelkezzenek a szükséges beavatkozások, kezelések megkezdéséhez. Ugyanígy kell tennünk, ha tudomásunk van arról, hogy fennálló betegségünk esetleg fertőző, vagy olyan megbetegedésben szenvedünk, mely az adott beavatkozás elvégzését kizárja.
Természetesen saját gyógyulásunk érdekében be kell tartani az egészségügyi dolgozóktól kapott utasításokat is.
A betegek kötelezettségeiről az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 26-27. § szakaszaiban olvashatunk részletesen.