A világszerte komoly gondot jelentő infláció miatt Nyugat-Európában is megnőtt az élelmiszerlopások száma, így már egyes alapvető élelmiszerekre is biztonsági címkéket helyeznek. Már nemcsak az alkoholokra helyeznek a lopás elleni jelzőkből, de bizonyos húsfélékre, vajakra és sajtokra is tesznek belőle. A hvg.hu utánajárt annak, hogy itthon is ennyire rossz-e a helyzet?
Az ORFK Kommunikációs Szolgálatának tájékoztatása szerint összesen 8396 esetben jelentettek lopást a hazai üzletekben az év első 10 hónapjában, ez 22,52 százalékos emelkedést jelent éves összehasonlításban. Sok tolvajlás történt a hiper- és a szupermarketekben, de az ötvenezer forintot meg nem haladó bolti lopásokat jellemzően kisboltokban, dohányboltokban, üzemanyag-töltőállomások shopjában követték el.
Egyre több élelmiszert lopnak a boltokból
Kisboltokból több mint 23 százalékkal többen, összesen 908 esetben, míg dohányboltokból több mint 45 százalékkal többen (89-szer) loptak a tavalyi év azonos időszakához képest. Ezzel szemben a benzinkutak shopjaiban elkövetett lopások száma mindössze 2 százalékkal, 414-re emelkedett.
A legtöbb lopást magasan Budapesten követték el, a fővárost a megyék közül Borsod-Abaúj-Zemplén megye (135), majd Pest (130) követi. A legkevesebb ilyen bűnelkövetést Vas megyében (16), valamint Komárom-Esztergom megyében (18) regisztrálták a hatóságok.
A hatóságok szerint szinte minden termékkategóriában megnőtt a lopások száma, kivéve a mobiltelefonokat és a kiegészítőket. Ételt 27 százalékkal többen, 994 esetben, szeszes italt ötödével többen, 1296-szor, míg egyéb élelmiszert 25 százalékkal többen, 5018-szor loptak. A leggyakrabban eltulajdonított termékek között előfordulnak a hús és húskészítmények (132), a tisztítószer (50), üdítőital (44), tej-, és tejtermék (42) is. Élelmiszer-alapanyagot 38-szor, míg kenyeret és péksüteményt 34-szer, kávét pedig 30 esetben loptak.