Irritált légutak
A krónikus köhögés elsődleges oka általában az, hogy még nem gyógyultunk ki teljesen a megfázásból vagy más vírusos fertőzésből, állítja Dr. Norman H. Edelman, az Amerikai Tüdőszövetség elnöke. A legtöbb tünet, mint amilyen például a torokfájás, orrdugulás, orrfolyás, néhány nap alatt elmúlik, a köhögés azonban hetekig kínozhat minket, nem véletlenül - betegség idején a légutak megduzzadnak, túlérzékenyek lesznek, amely panaszok azután is fennállhatnak, hogy a nyavalyának már nyoma sincs.
Rejtett egészségügyi problémák
Előfordulhat, hogy a nem múló köhögés mögött valamilyen eddig diagnosztizálatlan, rejtett egészségügyi probléma áll. Gyakran lehet allergia, asztma tünete, de ha savas felböfögés, gyomorégés, öklendezés társul mellé, akkor általában refluxra gyanakodnak az orvosok. Amennyiben pedig olyan kísérőtünetekkel együtt jelentkezik, mint az álmatlanság, horkolás , éjszakai fulladás, napközbeni álmosság, akkor van esély, hogy obstruktív alvási apnoéban szenvedünk.
Stressz
Kevesen tudják, de a stressz, különösen akkor, ha krónikus, szintén hozzájárulhat a köhögés elhúzódásához. Annál ugyanis, aki sokat idegeskedik, lassabb a gyógyulási folyamat, vagyis az egyik legzavaróbb tünet, a köhögés is sokáig kínozhatja. Dr. Norman H. Edelman azt tanácsolja, hogy ha valamilyen fertőzés lever a lábunkról, mindenképpen lassítsunk a tempón, és igyekezzünk pihenni, mert minél inkább hajtjuk magunkat, annál rosszabb lesz az állapotunk.
Kevés folyadék
Ha megfázunk vagy influenzásak leszünk, elengedhetetlen, hogy sok folyadékot igyunk. Ez ugyanis segít feloldani a légutakban letapadt nyákot, amelynek a felköhögése így sokkal könnyebb, hatásosabb. Nem mindegy azonban, mit kortyolgatunk: a víz, a házi készítésű leves - főleg a forró húsleves -, illetve a jó minőségű gyümölcslevek megengedettek, az alkohol- és koffeintartalmú italokat azonban inkább hanyagoljuk, mert fokozzák a kiszáradást.
Vény nélkül kapható orrspray-k
Bár a gyógyszertárakban vény nélkül kapható orrspray-k valóban segíthetnek orrdugulás, orrfolyás esetén, három napnál tovább nem ajánlott alkalmazni őket. Ha ugyanis a túlzott használat után abbahagyjuk a kezelést, a tüneteink rosszabbodhatnak, vagyis pont az ellenkező hatást érjük el, mint amit akartunk. Az effajta készítmények megduzzaszthatják az orrüreg nyálkahártyájának érzékeny membránjait, amely orrdugulást, orrfolyást okozhat, és a köhögést is súlyosbíthatja.
Túl száraz vagy túl nedves levegő
Dr. Norman H. Edelman hangsúlyozza, se a túl száraz, se a túl nedves levegő nem használ a köhögésnek. "A száraz levegő kifejezetten irritáló hatású, köhögésre ingerelhet. A nedves levegő pedig asztmás reakciót válthat ki, de elősegítheti a poratkák, a penész és más allergének terjedését is" - mondja a szakember, majd hozzáteszi: arra törekedjünk, hogy az otthonunkban télen-nyáron 40-50 százalékos legyen a páratartalom.
Bakteriális fertőzés
Amikor egy megfázás után még kifejezetten érzékenyek a légutaink, könnyebben megtapadhatnak rajtuk a baktériumok. Ilyenkor leggyakrabban arcüreggyulladás , hörghurut, illetve tüdőgyulladás alakul ki. Fontos tudni, hogy amennyiben a tartós köhögés lázzal vagy fájdalommal együtt jelentkezik, akkor nagy eséllyel bakteriális fertőzés áll a háttérben. Mindenképpen forduljunk szakemberhez, aki valószínűleg antibiotikum szedését javasolja majd.
ACE-gátlók
Az ACE-gátlók a vérnyomáscsökkentő gyógyszerek egyik csoportját képezik, az ACE betűszó az általuk gátolt enzim nevének rövidítéséből származik. Nem túl gyakran, de előfordul, hogy a krónikus köhögés ezeknek a készítményeknek a szedésével hozható összefüggésbe - átlagosan öt páciensből egy számol be mellékhatásként száraz, krónikus köhögésről. Amennyiben ACE-gátlót szedünk, és régóta nem múló köhögéstől szenvedünk, célszerű konzultálni kezelő- vagy háziorvosunkkal, mert előfordulhat, hogy más készítményre lesz szükségünk.
Forrás: webmd.com