Mi a különbség az akut és a krónikus köhögés között?
Az akut köhögés rövidtávú, és legfeljebb három hétig tart. Általában felső légúti fertőzés, például megfázás eredménye. A krónikus köhögés viszont tartós, és okozója lehet például az asztma, vagy valamilyen mélyebb légúti fertőzés, így a bronchitis.
Ha valaki nagyon köhög, a kellemetlenségek miatt többnyire felkeresi orvosát, de vannak jelek, amelyek esetén azonnal rendelésre kell menni. Ilyenek a vér felköhögése, a múlni nem akaró zihálás, vagy mellkasi fájdalom. De orvosnál a helye mindenkinek, aki komolyan veszít a testsúlyából, vagy nagyon letargikussá válik. Náluk ugyanis könnyen lehet, hogy nem csak egy makacs megfázás van a háttérben. Nézzünk néhány köhögésfajtát közelebbről.
Mellkasi köhögés
Okok: A légutak tisztítását segítő váladék túlzott képződése okozza. A test természetes reakciója a köhögés, hogy a felesleges nyákot eltávolítsa a szervezetből.
Tünetek: Feszülő mellkas, szörtyögő érzés a mellkason belül, ragadós, viszkózus váladék felköhögése.
Kezelés: Ha a köhögés irritációt okoz, akkor a köptetőszer alkalmazása segít a lerakódás oldásában, megszüntetésében, és könnyebbé teszi a köhögést.
Száraz, hangos köhögés
Okok: A viszkető érzéssel együtt járó száraz köhögést a torok irritációja váltja ki.
Tünetek: A torok a felső légutakban fellépő gyulladás következtében nyeléskor fájhat.
Kezelés: Olyan gyulladáscsökkentő (például szopogatható cukorka, vagy szirup), amely segíthet a torok bevonásával megnyugtatni a felső légutakat, és mérsékeli a levegő áthaladásának kellemetlenségét.
A száraz köhögés számtalan betegség tüneteként előfordulhat. A helyes gyógymód meghatározásához fontos ismerni a köhögés típusát és a kiváltó betegséget.
Vírusfertőzés utáni köhögés
Okok: A vírusfertőzés utáni köhögés szinte minden megfázásánál vagy influenzás megbetegedésnél megjelenik. Hosszú ideig megmaradhat, ha a megfázást okozó vírus torokgyulladást is kivált.
Tünetek: A torok irritálódik, és a köhögést az idegek tartós érzékenysége váltja ki.
Kezelés: A legtöbb esetben nincs bakteriális fertőzés, így az antibiotikumok nem segítenek. Egy olyan gyógyszirup lehet a megoldás, amely a köhögési ingert csillapító dextrometorfánt és mentolt tartalmaz.
Szamárköhögés
Okok: A fertőzést a Bordetella pertussis baktérium okozza, és a tünetek általában a fertőzés után körülbelül egy héttel jelennek meg, bár ez a késés akár 21 napos is vehet.
Tünetek: A kezdeti enyhe, megfázásszerű tünetek heteken át tartó súlyos köhögési rohamokba mennek át, amelyek a vastag váladékozás miatt lépnek fel. A rohamokat követően általában belégzéskor fordul elő a szamárbőgésre emlékeztető magas hang vagy a zihálás. A csecsemők és a kisgyermekek is köhögés után hányhatnak is.
Kezelés: A vakcinázás kulcsfontosságú a betegség kezelésében, mert ez a kór nagyon veszélyes lehet a kisgyermekekre. Sokkal kevésbé súlyos az idősebb gyermekeknél, ritka a felnőtteknél, és antibiotikumokkal, illetve vény nélküli gyógymódokkal kezelhető.
Hörghurut
Okok: A nagy légutak és a tüdő fertőződése, ami gyulladást okoz.
Tünetek: Olyan kaparó köhögés, amely sárgásszürke váladék hoz fel, illetve megfázásos tüneteket (elzáródott orrot, fejfájást és fáradtságot) kísér.
Kezelés: A legtöbb bronchitis otthon is kezelhető ágynyugalommal és sok folyadékkal, ami megakadályozza nyálkahártya kiszáradását. A fájdalmat paracetamollal lehet kezelni. A torokfájásra többnyire nem kellenek vényköteles gyógyszerek.
Asztma
Okok: Nem világos, hogy mi okozza az asztmát, de valószínűleg olyan genetikai és környezeti tényezők kombinációja, amelyek a hörgőket érzékenyebbé teszik. A szervezet allergiás reakcióval válaszol az irritációra. A kiváltó okok között lehetnek allergének és olyan irritáló hatások, mint a füst és az időjárás.
Tünetek: Zihálás és légszomj, kilégzési nehézség, valamint feszes mellkas és köhögés.
Kezelés: a háziorvosok általában hörgőtágítót és gyulladáscsökkentő inhalációs szteroidokat írnak fel.
Krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD)
Okok: Az elsődleges ok a dohányzás. A füst miatt elhúzódó hörgőgyulladás alakul ki, ami fokozott váladéktermelést eredményez.
Tünetek: Nehéz légzés, fulladás fizikai terheléskor, tartós nyákos köhögés és gyakori mellkasi fertőzések.
Kezelés: A dohányzás abbahagyása. Aktívabb életmód és egészséges táplálék fogyasztása a fertőzések megelőzése érdekében.