A páciensek 3-8 hete küzdöttek köhögéssel
A svájci Bázeli Egyetemen dolgozó Benjamin Speich és kollégái a pácienseket véletlenszerűen két csoportba osztották a tanulmány keretében végzett klinikai vizsgálat során, ahol az egyik csoport gyógyszeres, a másik pedig placebós kezelést kapott. A szakemberek minden szóba jöhető készítményt - többek között az asztmás rohamok kezelésére és megelőzésére alkalmas szalbutamol, valamint egyéb, kodeintartalmú készítményeket - számításba vettek, leszámítva a hagyományos kínai orvoslásban használt szereket. A résztvevő páciensek átlagosan 3-8 hete küzdöttek köhögéssel.
Negatív mellékhatásokat is tapasztaltak
A kutatók szerint a placebóval összehasonlítva a gyógyszerek egyetlen esetben sem gyorsították fel jelentősen a gyógyulás folyamatát vagy javították a páciens állapotát, miközben a páciensek 14 százaléka tapasztalt olyan negatív mellékhatásokat, mint fejfájás , hányinger , mellkasi fájdalom és néhány esetben a köhögés súlyosbodása. - Munkánk azt mutatja, hogy noha a köhögés az egyik leggyakoribb ok, amiért az emberek orvoshoz fordulnak, még sincs hatékony módszer az elhúzódó köhögés kezelésére - írták a kutatók a British Journal of General Practice című szakfolyóiratban.
Méz és forró italok javasoltak
Orvosi rendelvény nélkül kapható köhögés elleni gyógyszerekre világszerte évente több mint négymilliárd dollárt (1121 milliárd forint) költenek az emberek. Benjamin Speich szerint a gyógyszerek felírása helyett a háziorvosoknak biztosítaniuk kellene a pácienseiket arról, hogy a tünetek saját maguktól fognak enyhülni - gyógyszeres kezelés nélkül is. A mostani tanulmányt megelőzően az angliai közegészségügyi szolgálat - Public Health England (PHE) - azt javasolta mindenkinek, hogy mézzel és forró italokkal kezelje a torokfájást ahelyett, hogy antibiotikumot iratna fel az orvosával.