Az ünnepek alatt biztosan kijut a zsíros, koleszterindús ételekből. Ennek szervezetünkre gyakorolt negatív hatásait viszont többnyire nem érezzük, a felszökött kilókat már annál inkább. Év elején ezért fontos, hogy könnyű, kímélő ételeket fogyasszunk, mellyel helyreállíthatjuk egy kicsit a felborult egyensúlyt. A gyógynövények ennek orvoslásában is nagy segítségünkre lehetnek, az orvosi veronikát pedig kifejezetten magas koleszterin esetére ajánlják. Ismerjük meg közelebbről!
Az orvosi veronika
A veronika rendkívüli gyógyhatásáról már a rómaiak korában is sokat beszéltek. Ők, mint "minden bajra jó orvosság" nevezték el, amikor megszállták a germánok által lakott területeket, ahol már régóta nagy becsben tartották e gyógynövényt.
Dicsőfű, sarlófű, erdei zsálya néven is ismert, elsősorban a száraz, mészmentes talajt szereti, erdőkben, útszélen, irtásokon nő. Virága világoskék vagy lila színű, májustól augusztusig virágzik.
Gyógyhatása
A veronika a vértisztító teák egyik fontos alapanyaga, csökkenti a vér koleszterinszintjét , valamint emésztési- és gyomorproblémákra is kiválóan használható. Serkenti az emésztést, így remekül tisztítja a szervezetet az ünnepek alatti étkezés után. Tisztító hatása olyan nagyszerű, hogy érdemes évente legalább egyszer kúraszerűen inni belőle.
Használhatjuk feledékenység esetén, vagy stresszes időszakban is, hiszen nyugtató hatása is ismert. Tinktúrája szépen gyógyítja a felszíni sebeket, valamint hörghurut esetén is kiváló gyógyszer lehet.
Veronika tea és lé
A veronikából készíthetünk teát és friss levet is. A teához negyed liter forró vízhez adjunk egy púpozott teáskanál szárított veronikát, és 2-3 percig áztatjuk, majd leszűrjük, és megisszuk. Koleszterinproblémák esetére naponta 1-2 csészényit fogyasszunk el. A friss lé készítéséhez a friss növényt préseljük ki gyümölcscentrifugával , majd igyunk belőle 1-1 kortyot naponta. Üvegekbe adagolva, a hűtőben hosszabb ideig is tárolhatjuk. Az a leghatásosabb veronika, amelyik az erdőszéleken és tölgyfák alatt nő.