A magas koleszterinszintet a zsíranyagcsere zavarai közé soroljuk, három leggyakoribb kiváltó oka a genetikai hajlam, az egyes anyagcsere-betegségek, illetve az esetek legnagyobb többségében a helytelen táplálkozás. A lipidabnormalitásnak a szív-érrendszeri betegségek kialakulásában sajnos jelentős szerepe van, akár a magas vérnyomásnak, a cukorbetegségnek vagy a helytelen, káros szenvedélyektől sem mentes, mozgásszegény életvitelnek. Nem lehet tehát eleget foglalkozni vele, megismerni, mennyire gyakori jelenséggel is van dolgunk - akár hazánkban, akár a világon.
Számok bűvöletében
Ideális esetben az összkoleszterin nem több, mint 5,2 mmol/l, amelyből minimum 0,9 mmol/l a HDL mennyisége, az LDL pedig 2,6 mmol/l alatti. A magas koleszterinszint a felnőtt lakosságban meglehetősen gyakran előforduló egészségügyi probléma, erről tanúskodik a populációban mért átlag koleszterinérték is, mely 5,6 mmol/liter. Ehhez viszonyítva a magyar lakosságé ennél még kicsivel magasabb is, átlag ugyanis 5,7 mmmol/l körül mozog.
Majdnem mindenkire ráfér a diéta?
Kutatások bizonyítják, hogy ezt a magas számadatot nem csupán néhány túlsúlyos vagy helytelenül táplálkozó honfitárs "adja össze": a felnőtt magyar lakosság kétharmadánál ugyanis magasabb értéket mérnek, a 40 év felettiek körében pedig még ennél is rosszabb a helyzet, efölött az életkor fölött az emberek 70 százalékánál nincsenek rendben a vérzsírértékek. További riasztó adat, hogy a lakosság 10 százalékában az összvérzsír értéke extrém magas, 8 mmol/l feletti.
Csökkenteni kell!
A koleszterin szintjének csökkentése mind elsődleges, mind másodlagos prevencióban képes az összhalálozást és a kardiovaszkuláris halálozást csökkenteni. Ehhez a magas rizikójú csoportok tagjait eredményesen ki kell szűrni, laborvizsgálatra küldeni, hogy a megfelelő életmódbeli változások mellett mihamarabb el tudják kezdeni a gyógyszeres kezelést. Jelenleg kb. félmillióan vannak hazánkban olyanok, akik lipidcsökkentő kezelést kapnak, pedig négyszer ennyi ember szorulnak ellátásra a becslések szerint.
Az adatok arról tanúskodnak, hogy szinte bármely életkorban hasznos lehet egy viszonylag egyszerű, zsírszegényebb diéta követése, a testsúly normalizálása, a fokozott fizikai aktivitás és az életmódváltás is annak érdekében, hogy csökkenjen a koleszterin- és lipidszint. Meglepő, de az emberiség 90 százalékának nem is lenne szüksége gyógyszeres kezelésre, ha a fentieket megfogadná.