Magyarországon az egészségtelen, mozgásszegény életmód, a helytelen táplálkozás és a dohányzás magas aránya miatt rendkívül gyakoriak az érelmeszesedés következtében fellépő szív- és érrendszeri betegségek.
Dohányzás, punnyadás, stressz
Hogy milyen az érrendszerünk, mennyire vagyunk hízásra, magas koleszterinszintre, magas várnyomásra hajlamosak, több tényezőtől függ. Az öröklött családi hajlamot, az életkort, valamint nemünket (a férfiak veszélyeztetettebbek) nem tudjuk befolyásolni, vannak azonban olyan faktorok, amelyeken tudatosan változtathatunk. Ilyen első sorban a koleszterinszint, a magas vérnyomás, a cukorbetegség, a dohányzás, a mozgáshiány és a stressz. Mivel két, az imént felsorolt hajlamosító tényező fennállása esetén már négyszeres az infarktus veszélye, három tényező esetén pedig ez tízszeresére nő, életmódváltásunk (például zsírszegényebb ételek fogyasztása, a dohányzás abbahagyása, vagy heti pár óra mozgás beiktatása) szó szerint megmentheti az életünket.
Kevés olyan szerencsés van, mint Churchill
A vérben lévő zsírok mennyisége , azaz a magas koleszterin és/vagy triglicerid szint és az érelmeszesedés kialakulása között szoros összefüggés van. Vannak, akiknek születetten (örökölten) sok koleszterin és triglicerid van a vérében, másoknál elsősorban a hibás táplálkozási szokások vezetnek a vér magas zsírtartalmához. Kutatások szerint mindössze az emberiség egy százaléka hordoz olyan géneket, hogy az ételektől és a stressztől, valamint egyéb hatásoktól függetlenül egészséges maradhat. (Jó példa erre az egykori brit miniszterelnök, Winston Churchill, aki végigcsinált egy világháborút, sosem sportolt, viszont folyton szivarozott és az alkoholt sem vetette meg, mégis kilencvennégy évig élt).
Ám a rossz gének okozta magas rizikót is lehet csökkenteni: az életmód megfelelő változtatásával - szükség esetén gyógyszeres kezeléssel kiegészítve - a vér koleszterin és triglicerid szint normalizálható. Egészséges embereknél 5,2 mmol/liter, vagy ez alatti koleszterinszint tekinthető normálisnak. Ha ennél magasabb értéket mutatnak a vizsgálatok, az úgynevezett telített zsírok fogyasztásának mérséklésével, illetve rendszeres mozgással tehetünk egészségünkért. De magas vérzsír-szintet a túl sok szénhidrát- és az alkoholfogyasztás, a kövérség (alma típusú elhízás), esetenként fogamzásgátlók és bizonyos gyógyszerek is okozhatnak.