Irány az orvos!
Érezte az elmúlt időszakban az alábbi tünetek valamelyikét?
- állandó szomjúság
- gyakori vizelés
- szájszárazság
- fáradtság, gyengeség
- fokozott éhség
- súlyvesztés
- érdeklődés és koncentrálás hiánya
- homályos látás
- hasfájás, hányás
- szédülés
Ha igen, akkor kérjen vércukor-ellenőrzést a háziorvosától - erre figyelmeztetett a Cukorbetegség Világnapja alkalmából tartott tájékoztatóján az Egészségügyi Minisztérium.
A helyszín meglehetősen szokatlan volt: a Fény utcai piacon, zöldségek között beszélt a betegségről a minisztérium államtitkára, Mihályi Kinga dietetikus és három ismert személyiség.
Fél kiló <i>betegség</i> most akciós áron kapható!
"Azért jöttünk a piacra, hogy segítsünk elmondani, hogy a betegségnek van egy olyan változata, a 2-es típusú vagy felnőttkori diabétesz, amely ellen életmóddal, táplálkozással, aktivitással mi magunk is nagyon sokat tehetünk.
Vannak esetek, amikor életmódváltással megelőzhető a kezdődő cukorbetegség kialakulása, illetve más esetekben a tablettaszedést lehet csökkenteni, esetleg teljesen kiváltani helyes életmóddal - hívták fel a figyelmet szakemberek.
A megérintett érintettek
A három meghívott hírességnek ki kellett választaniuk az asztalon lévő élelmiszerekből azokat, amelyeket egy cukorbeteg nem ehet, vagy csak korlátozottan fogyaszthat.
Farkasházi Réka bevallotta, hogy mivel édesapja cukorbeteg, tudni akarja, hogy mit ehet egy diabéteszes, családanyaként pedig felelős a megelőzésért. "Édesapámnak nehézséget okoz, hogy a rohanó mindennapokban hogyan táplálkozzon" - mondta el a fiatal színésznő.
Pártai Luciának is az édesapja beteg, de azt tapasztalta, hogy megfelelő étkezéssel nála is karban lehet tartani a vércukorértékeket.
A meteorológus érdekes dologra hívta fel a figyelmet: a frontok nem csupán a légnyomást, hőmérsékletet változtatják meg, hanem a vércukorszintet is befolyásolják. Erről a cikk végén bővebben is olvashat!
Ábrahám Attila olimpiai bajnok kajakozó testnevelő tanárként tanult élettant, anatómiát, táplálkozási alapismereteket, ezért tisztában van az élelmiszerek szénhidráttartalmával.
A három híresség a sajtó és a dietetikus figyelő tekintete előtt válogatott az élelmiszerek közül. Némelyik zöldség vagy gyümölcs esetében csak komoly ismeretek birtokában lehetett eldönteni, hogy beilleszthető-e diabétesz-diétába.
Ne beszélj zöldségeket! Edd!
Farkasházi Réka kosarába elsőként a méz került be. "A méz nagyon egészséges, nagyon fontos, de cukorbetegnek nem ajánljuk" - helyeselt dr. Vojnik Mária, aki államtitkári beosztása előtt aneszteziológus és intenzív terápiás orvos volt, és a Mesterséges Táplálás Társaság tagja.
Ugyanígy mértékletességre és jó elkészítési módra intett a céklával és szilvával kapcsolatban a szakember.
"Ügyes háziasszony tud olyat készíteni belőle, amit cukorbeteg ehet" - mondta az államtitkár.
Mihályi Kinga dietetikus a kosárban lévő sütőtökről mondta el, hogy jó helyre került, mert krémlevesként, szószként fogyasztható, de sült tökből csak keveset ehet a cukorbeteg. Ugyanez a helyzet a banánnal is: csupán egy kevés engedélyezett a betegek számára. Ugyanakkor arra felhívta a figyelmet a táplálkozástudományi szakértő, hogy naponta 3-szor 3-féle zöldséget és gyümölcsöt kell enniük a diabéteszeseknek.
A gesztenyéről azt tudhattuk meg, hogy magas a szénhidráttartalma, de mivel ásványianyag- és nyomelemtartalma magas, ezért kis mennyiségben, tehát naponta egy marékkal lehet enni belőle.
Pártai Luciának hiányzott az asztalról a sóska, amit a cukorbeteg édesapja is szeret. Kosarába betette a száraztésztát, amelyről a dietetikus elmondta, hogy főzés előtt, tehát még szárazon mérve 5 deka fogyasztható belőle.
A szakember azt ajánlotta, hogy zöldséggel szaporítsák fel a tésztát, és akkor kiadós fogás lesz belőle.
A meteorológus a mértékletesen fogyaszthatók közé választotta a szőlőt, amelyből csak pár szemet lehet megenni, a lekvárt, amely csak akkor illeszthető be a diétába, ha mesterséges édesítőszerrel készítették el. A szamócát pedig natúr joghurtban vagy turmixként elkészítve ajánlotta Mihályi Kinga dietetikus.
Ábrahám Attila a datolyát, fügét tiltólistára tette, ezzel egyetértett mindkét szakember, mivel szárítás, aszalás során a gyümölcsök cukorkoncentrációja megnő, a bennük lévő cukor kikristályosodik. Ugyanígy nem fogyasztható a birsalmasajt sem, mivel elkészítéséhez cukorra van szükség. A birsalmából inkább levest, kompótot, szószt készítsünk - mondták.
Az asztalon maradt a répa, hagyma, brokkoli, zeller, alma, citrom, kivi, karalábé, paprika, uborka, padlizsán, paradicsom, cukkini, káposzta, narancs.
Az okos vásárló ezekből sok mindent ki tud hozni.
A hidegfront kómát okozhat!
Erre figyelmeztetett Pártai Lucia, amikor arról beszélt, hogy a légköri változások még a szervezet vércukorszintjét is befolyásolják.
"A sejtek állapota összefüggésben a légköri nyomással, ahogy a légnyomás változik, úgy a sejten belüli turgor nyomás is csökken, nő" - mondta a szakember.
A HáziPatika.com kérdésére a meteorológus elmondta, hogy hidegfront esetén az anyagcsere tompább, ezért ilyenkor a cukorbetegek, fogyókúrázók, szív- és érrendszeri betegséggel küzdőknek oda kell figyelniük a gyógyszerszedésre.
"Előfordulhat, hogy bár a beteg szokásos gyógyszereit bevette, mégis rosszul lesz fronthatáskor, a cukorbeteg akár kómába is eshet" - figyelmeztetett Pártai Lucia.
Honlapjukon ezért biometeorológiai adatokat is közzétesznek. Dr. Czeglédi Zsófia pedig tanácsokkal látja el az érdeklődőket, hogy milyen tüneteket okozhat az épp aktuális időjárás.