A Human Fertility and Embryology Authority (HFEA) - magyarul az Emberi Termékenységi és Embriológiai Hatóság várhatóan szerdán hozza meg egy átfogó tanulmányra alapozott döntését.
A tervezett szabályozás előirányozza, hogy a petesejtet adományozónak bizonyítania kell, hogy ezt humanitárius okból, és nem a saját hasznáért teszi. Példaként a tanulmány azt említi, hogy ha valakinek a hozzátartozója olyan betegségben szenved, amelyet a petesejtekkel folytatott kutatások nyomán esetleg majd gyógyítani lehet.
A The Guardian című londoni napilap online kiadásában közölt összeállítás szerint a döntés komoly vihart kavar majd orvosi és kutatói körökben, de a várható tudományos eredmények nagyobb súllyal esnek latba, mint a különböző aggodalmak.
A tudományos célra adományozott petesejtek segítenek az orvosoknak, hogy újabb gyógyszereket és gyógymódokat fejlesszenek ki a meddőség, különböző szívbetegségek, a cukorbetegség, valamint az Alzheimer és a Parkinson kór ellen. A petesejtek egyben alapanyagul szolgálnak a különböző klónozási kísérletekhez is.
Donna Dickenson, egy bioetikával foglalkozó szakértő ugyanakkor óvott attól, hogy a petesejteket áruvá tegyék. Szerinte nem kizárt, hogy a 250 font, valamint az utazási költség megtérítése sok kelet-európai nőt arra ösztönöz majd, hogy Nagy-Britanniába utazzon és eladja petesejtjét. Ezen kívül amennyiben az eljárás meghonosodik, akkor nagyon nehéz lesz megakadályozni a megvásárolt petesejtek magáncélokra való felhasználást.
Más tudósok az egészségi kockázatra figyelmeztetnek, amely az adományozó nők esetében léphet fel. Peter Braude, a King's College Hospital professzora szerint viszont a nők elég intelligensek ahhoz, hogy maguk eldöntsék, akarnak-e kutatási célra petesejtet adni, vagy sem, a kockázatokról pedig informálni kell őket - írta a The Guardian.
Az embriókkal és petesejtekkel végzett kísérletek nagy-britanniai szabályozása szebályozása már eddig is viszonylag liberálisnak számított, más európai országok sokkal szigorúbb szabályok vannak érvényben e területen.
(MTI-Panoráma)