Tíz, de akár öt évvel ezelőtt is elképzelhetetlen volt, hogy a cukorbetegek az otthoni önellenőrzés során a ma használatos készülékekhez szükséges vérmennyiségből, ennyire pontos és megbízható adatokat kapjanak, mint ma - magyarázza dr. Hosszúfalusi Nóra, diabetológus. Nem mindegy azonban, milyen eszközt választunk, használunk. Az alábbiakban ebben segítünk.
Nagyot fejlődött a technika
A cukorbetegeknek naponta többször, akár négyszer-hatszor is ellenőrizniük kell vércukorszintjüket. A megfelelő mennyiségű és pontos adat ismeretében ugyanis hatékonyabban kezelhető a betegség, a szövődmények kockázata pedig csökkenthető. Ebben segítik a betegeket a könnyen kezelhető modern diagnosztikai eszközök, melyek rengeteget fejlődtek az elmúlt tíz évben, és ma már szinte minden feladatot elvégeznek a használójuk helyett. A mai készülékek nemcsak a pontos méréssel járulhatnak hozzá a kívánatos anyagcsere-állapot eléréséhez, hanem segítséget nyújthatnak az eredmények értékelésében is.
Az otthoni vércukormérés forradalmian megújult az elmúlt években, a fejlődés mértékét leginkább a mobiltelefonok piacán megfigyelhető újításokkal lehet összevetni. Míg alig öt éve 5-10 mikroliter volt a minimális vérmennyiség, amely még pontos mérést biztosított a betegnek, ma a jobb készülékek esetében ehhez csupán 0,6-0,8 mikroliter vér szükséges. A mérési idő, amely azt jelzi, hogy mennyi idő telik el a vérminta készülékbe juttatásától az eredmény leolvasásáig, szintén harmadára (kb. 5 másodpercre) csökkent a fejlesztéseknek köszönhetően.
Pontosság tekintetében is óriási az előrelépés, hiszen ma már van olyan készülék, amely klinikai laboratóriumi pontosságú vércukormérést tesz lehetővé az otthoni önellenőrzés során.
Így válasszunk
- A szakértő szerint a készülék kiválasztásakor érdemes odafigyelni arra is, hogy az aktuálisan használt reagenscsík kódjának beállítása kézzel vagy (jobb esetben) automatikusan történik. vásárláskor figyelni kell, hogy hány mért adatot képes tárolni a rendszer.
- Ugyancsak általános szempontnak tekinthető a készülék mérete (minél kisebb helyen férjen el), kezelhetőségének egyszerűsége, valamint a gyengébben látók számára a minél nagyobb kijelző, amely megkönnyíti a leolvasást.
- A modern vércukormérők további jó tulajdonsága a régebbi modellekhez képest, hogy hidegben és kánikula idején is végezhető velük pontos mérés, míg korábban csak szobahőmérsékleten működtek megfelelően.
- Jó tudni, hogy a legjobb készülékekkel ma már a csecsemők vércukorszintje is pontosabban mérhető, mivel az újszülötteknél jellemző nagyon magas hematokrit-értéket is képesek kiküszöbölni.
- Kényelem és biztonság szempontjából is fontos, hogy az eszköz minden eseményt hanggal jelezzen, és a vérrel történő érintkezés elkerülése érdekében csíkkidobó funkcióval rendelkezzen, tehát a csíkot érintés nélkül távolíthassuk el a készülékből.