A genetikai variációk négy olyan területét azonosították, amely a diabétesz jelentős kockázatáról árulkodnak, míg az ötödik, a TCF7L2 nevű gén magával a betegséggel kapcsolatos.
A kutatók szerint eredményeik segíthetnek a diabétesz okainak és lehetséges kezelési módjainak feltárásában. Az is bebizonyosodott, hogy a betegségeket okozó gének azonosításához mennyire fontos az egész génkészlet feltérképezése.
- Új eredményeink alapján genetikai teszttel előre tudjuk majd jelezni, hogy mekkora valakinél a 2. típusú diabétesz kialakulásának kockázata - mondja a londoni Imperial College kutatója, Philippe Froguel.
A 2. típusú diabétesz előfordulásának gyors növekedését általában környezeti tényezőknek tulajdonítják, például annak, hogy több az étel, illetve csökkent a mozgás szükségessége, de a lehetősége is. A genetikailag arra hajlamos embereknél ezek a tényezők együttesen elősegítik a cukorbetegség kialakulását.
A kutatók közel 7 ezer önként jelentkezőt vizsgáltak meg, legtöbbjük cukorbeteg volt, és közülük számos esetben a felmenők között is volt cukorbeteg. Egy új génchip-technológia lehetővé tette, hogy a vizsgált személyek DNS-én az apró különbségeket rövid idő alatt azonosítsák.
A diabétesszel összefüggő génvariációk elemzése alapján a kutatók azt állítják, hogy az embernél evolúciós úton jött létre a cukorbetegség iránti hajlam. Ez is alátámasztja az az elméletet, mely szerint azok a biológiai tulajdonságok, melyek az éhezés túléléséhez még fontosak voltak, a bőség idején betegségeket okoznak.