Sokszor halljuk, hogy Magyarországon a legtöbb ember szív- és érrendszeri betegség következtében hal meg. Majdnem minden második embert ezért veszítünk el. Szintén nap mint nap hallunk a szívünk egészségének megóvását segítő életmód jelentőségéről. Sokkal kevésbé köztudott - bár legalább ekkora jelentőséggel bír -, hogy mi a teendő, ha baj van, és hogy akkor is van visszaút, ha a szív megáll.
A hirtelen szívhalál az egész világon óriási problémát jelent. A szívmegállás olyan hirtelen, egyik pillanatról a másikra következik be, hogy a betegek 30-40%-a el sem jut a kórházba, így nagyon kicsi az esélye a túlélésre. A hirtelen szívhalál hátterében az esetek többségében (50-75%-ában) a szívkamra rosszindulatú ritmuszavara, az ún. kamrafibrilláció áll.
Röviden a kamrafibrillációról
A kamrafibrilláció a szívizomzat olyan, igen gyors és kaotikus elektromos tevékenysége, ami lehetetlenné teszi a szívizom-pumpájának normális mechanikai működését, összehúzódását. Ennek következtében a szív nem pumpál vért, létfontosságú szervek (az agy és maga a szívizomzat is) vérellátás nélkül maradnak.
Az ok leggyakrabban akut oxigénhiányos állapot, de felléphet baleset, ion-háztartászavar következtében is. Tünete az eszmélet elvesztése, a pulzus, illetve a légzés hiánya.
Személyes rizikófaktorok:
- 40 év feletti életkor,
- nőknél a klimax, a változás kora,
- magas vérnyomás,
- magas koleszterinszint,
- cukorbetegség,
- szívizom betegség (pl. lezajlott infarktus),
- családi halmozódás,
- mozgásszegény életmód,
- hirtelen fizikai terhelés
- erős mellkasi ütés.
Megelőzésében jelentős szerep jut a felsorolt kórállapotok kezelésének, a kamrafibrilláció azonban látszólag teljesen egészséges embernél is felléphet.
A szívritmus minél gyorsabb helyreállításával sok ember megmenthető
A kamrafibrilláció azonnali beavatkozást igénylő állapot, hiszen bekövetkezésekor a beteg elveszti eszméletét, szívműködése és légzése egyaránt leáll. Ebből az állapotból a beteg a szívritmus minél gyorsabb helyreállításával megmenthető, sürgős beavatkozás hiányában azonban a halál perceken belül véglegesen és visszafordíthatatlanul bekövetkezik.
A legnagyobb probléma azonban, hogy a szívleállás bárhol, bármikor bekövetkezhet, a legváratlanabb pillanatokban, amikor nincs a közelben orvos vagy más egészségügyi szakember. A mentő a legnagyobb igyekezet mellett is sajnos sokszor későn érkezik.
Ezért nagyon fontos, hogy minél többen ismerjék és alkalmazzák is az újraélesztés és a defibrillálás alapvető módszereit. A túlélésre csak akkor van esély, ha egy láncszem sem hiányzik az elsősegély-nyújtási folyamatból. A segélyhívást követően meg kell kezdeni az újraélesztést.
Sajnos Magyarországon az elsősegélynyújtás aránya riasztóan alacsony, mindössze 0,2-3%. Az Európai Unió tagországaiban ez az arány 30%. Ennek azért van kiemelkedő jelentősége, mert ez az ellátási hiányosság megmutatkozik a hirtelen szívleállás okozta nagyarányú halálozásban is.
Magyarországon az újraélesztés és az elsősegélynyújtás megfelelő alkalmazása, csupán a hirtelen szívhalál vonatkozásában 10-12 ember életének megmentését jelentheti naponta.
A szakemberek nem tétlenkednek a 2002-es Szív Világnapja alkalmából felvilágosító kampány indult az életmentő defibrillátor használatáról. A cikk második részében erről olvashatnak.