A korábbiaknál pontosabban jelezhető előre az agyvérzés

Az [origo] egészség szív- és érrendszeri betegségekkel foglalkozó oldala

Mozgalom az érszűkület ellen

Stroke-megelőzés: a lehetetlen küldetés?

Szívroham-megelőzés

Animáció a szív felépítéséről

Animáció a szív ingerületvezető rendszeréről

Szív- és érrendszeri kockázatbecslő kalkulátor

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az úgynevezett átmeneti agyi keringészavar (Transient Ischemic Attack; TIA) vagy másnéven "ministroke" egy igen komoly sürgősségi állapot, amelynek során átmenetileg zavart szenved az agy vér- és oxigénellátása. Ennek következtében végtaggyengeség, beszéd- és látászavar, illetve tudatvesztés léphet fel: ezek a tünetek általában pár óráig tartanak, majd 24 órán belül többnyire teljesen meg is szűnnek. Az esemény rövidsége miatt a betegek nagy része egyáltalán nem fordul orvoshoz, vagy ha mégis, nem tekintik őket sürgős esetnek, annak ellenére, hogy a keringészavart gyakran már a következő két napban agyvérzés is követi.

Dr. Claiborne Johnston (UCSF School of Medicine, Medical Center) és munkatársai két, egymástól független betegcsoporton tesztelték az előbb említett módszereket, és azt az eredményt kapták, hogy a betegek 21%-a valóban a ministroke utáni első két napon belül kap agyvérzést (erősen veszélyeztetett csoport), amire nagyjából 8,3% az esély. A páciensek 45%-a a közepesen veszélyeztetett csoportba tartozik, ami azt jelenti, hogy náluk körülbelül 4,1% a stroke bekövetkezésének valószínűsége ugyanebben az időszakban.

"Az eredményekből logikusan következik, hogy az lenne a legfontosabb, ha az agyvérzés bekövetkezésének valószínűségét már az átmeneti keringészavar jelentkezését követő első két napban is előre lehetne jelezni" - mondta Johnston. A kutatócsoport ezért a jelenleg használatos kétféle módszer ötvözéséből olyan új módszert dolgozott ki, amely a Lancet c. folyóiratban közölt tanulmányuk szerint alkalmasnak tekinthető erre a feladatra.

Az új eljárás a következő klinikai paramétereket pontozza: magasvérnyomás, féloldali végtaggyengeség, beszédzavar (izomgyengeség nélkül), cukorbetegség és életkor. Az ezekből kiszámított érték alapján a pácienseket alacsony, közepes, illetve magas rizikójú csoportokba sorolják, és amennyiben valakit a harmadik csoportba osztanak be, akkor a keringészavart követően indokoltnak tekinthető a beteg kórházi megfigyelése. Mindez lehetővé teszi, hogy ha az agyvérzés a kritikus negyvennyolc órás periódusban valóban bekövetkezik, akkor a páciens még időben részesülhessen a megfelelő kezelésben, ami a legtöbb esetben a megfelelő véralvadásgátló gyógyszerek azonnali beadását jelenti - olvasható a tanulmányról megjelent sajtóközleményben .

[origo] egészség

Videó ajánló:

Szívroham-megelőzés : A legújabb vizsgálatok azt mutatják, hogy a begyulladt artériák gyógyítása jelentősen csökkenti a szívroham és a stroke kockázatát.

Interaktív ajánló:

Szív- és érrendszeri kockázatbecslő kalkulátor

Animáció a szív felépítéséről

Animáció a szív ingerületvezető rendszeréről

Korábbi, kapcsolódó anyagaink:

Mozgalom az érszűkület ellen : Hazánkban nagyon magas az érszűkület előfordulási aránya, és az érbetegségben szenvedők körében kiemelkedően magas halálozási ráta tapasztalható. A Magyar Hypertonia Társaság ezért országos mozgalmat indított a tünetmentes érszűkületes betegek kiszűrése és az érrendszeri halálozás csökkentése érdekében. Az Ereink Védelmében (ÉRV) elnevezésű program célja a nagy kockázattal élők felfedezése és a szükséges kezelés korai megkezdése, továbbá egy hatékonyan működő szűrő-, kezelő- és gondozórendszer kiépítése a jövőben.

Stroke-megelőzés: a lehetetlen küldetés? : A szélütés előfordulási gyakorisága egyre nő, az Egészségügyi Világszervezet prognózisa szerint 2020-ra a szívbetegségek és a stroke vezetik majd a világon a rokkantsági és haláloki listát, ekkorra már évi 20 millió fölé emelkedhet az agyvérzés halálos áldozatainak száma.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra