A visszerekről nem is tudunk, amíg jól működnek

Az emberi szervezet szöveteiből az elhasznált vért a vénák, a visszerek szállítják vissza a szív felé. Őket hívják más szóval visszereknek.

Ez a testünk egészséges működése szempontjából legalább annyira fontos funkció, mint az oxigénban gazdag vér szállítása a szövetekhez, így különösen érdemes felfigyelni az esetleges működési rendellenességek első jeleire.

Mindenki "visszeres"

Amikor valaki a visszerességére panaszkodik, akkor többnyire a lábán megjelenő, kiöblösödött, megvastagodott erekre, esetleg a lilás színű, pókháló finomságú erezettségre gondol. Valójában természetesen mindenkinek vannak "visszerei", hiszen maga a szó a szervezet szöveteiből, sejtjeiből visszafelé áramló vért szállító erekre, a vénákra utal. Ezek az erek gyűjtik össze a test különböző részeiből az oxigénben szegény, szén-dioxidban gazdag vért és szállítják a szív felé. A legkisebb átmérőjű, ún. hajszálerek fokozatosan szélesedő átmérőjű erekbe torkollnak, gyűjtő- vagy vivőerekbe, visszerekbe ömlenek, majd mindez két nagyéren keresztül éri el a szív jobb pitvarát.

Míg az ütőerekben, vagyis az artériákban a vért az érfal izomműködése továbbítja, a visszerekben kisebb nyomással, passzívan áramlik, ráadásul a gravitáció hatásával is meg kell küzdenie. A vénát belül kisebb szakaszokra osztó, csapóajtószerű kis tasakok, hártyás szerkezetű billentyűk gondoskodnak arról, hogy a vér csak felfelé áramolhasson, ezek akadályozzák meg a vér visszafolyását. A visszerek fala vékony, és kevés rugalmas szövetet tartalmaz. Az erekben lévő vér, mint folyadékoszlop, nagy nyomást gyakorol az érfalakra (a lábakban, álló testhelyzetben ennek a folyadékoszlopnak a magassága meghaladhatja az egy métert is), ami bizonyos körülmények között kitágíthatja az érfalakat. Ha az érfalak öröklött gyengesége vagy a rájuk nehezedő tartós nyomás miatt a vénák fala annyira kitágul, hogy a billentyűk már nem képesek tökéletesen elzárni a vér visszafolyását, akkor következik be a visszaáramló vér által a vénák kiöblösödése, kitágulása.

A lábunk jelez először

A vénabillentyűk elégtelen működése általában a láb visszereinél mutatkozik meg először, hiszen itt a legnagyobb a vér gravitációs nyomása, itt következik be először a vér visszafolyása, pangása, a vénák megnyúlása. A visszérbetegség első jele lehet, hogy a beteg gyakran fájdalmasnak, nehéznek, nyugtalannak érzi a lábát, estére a szokottnál is jobban elfárad. A betegség előrehaladására utal, ha be is dagad a boka, a lábszár, vagy a lábon a bőr érzékenyen megfeszül, olykor viszket is.

Később ez a duzzanat már állandósul, napközben is érezhető. A visszerek kitágulása legelőször általában a lábszár, néha a térd és comb belső részén látható: az addig láthatatlan vénák egy részén tapinthatóan kidudorodó, vastag, kanyargó tágult érszakaszok mutatkoznak. Fájdalmatlan elváltozásként megjelenhetnek az ún. seprűvénák, vagyis a szerteágazó, egy milliméternél vékonyabb hajszálértágulatok és a lábszár és a comb hátsó-külső részén az ún. retikuláris vénatágulatok, amelyek nem domborodnak ki, csupán kéken átsötétlenek a bőrön. Ezekre hajlamosak a betegek pusztán kozmetikai problémaként tekinteni, pedig valójában ezek is a vénás rendszer kóros elváltozására utalnak.

A visszérbetegség Magyarországon meglehetősen gyakori, egy 2011-ben befejeződött nemzetközi vénás szűrőprogramban a magyar családorvosok által leszűrt páciensek 61 százalékánál találtak a vénás rendszer elégtelenségére utaló látható elváltozásokat. A megkérdezettek további 19 százalékánál látható jele még nem volt a betegségnek, de a fájdalmas panaszok már jelentős problémát okoztak. Sajnos, sokan a kezdeti tünetekkel még nem fordulnak orvoshoz, pedig a korai felismeréssel és az időben elkezdett komplex terápiával meg lehetne akadályozni a súlyosabb (a vér pangásával, gyulladásokkal, vérrögképződés veszélyével, a vénás keringés károsodásával járó) formák kialakulását, a krónikus visszérbetegség okozta szövődményeket. A kezdeti visszeres panaszok időben elkezdett kezelése tehát nagyon fontos, amihez megbízható segítséget nyújtanak a venoaktív gyógyszerek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az általában közepesen vagy erősen felhős égkép mellett hosszabb-rövidebb napos időszakokra is számíthatunk. A Dunántúl északnyugati részein azonban naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már valamivel nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.