Aludjon jól és legyen csinosabb!

A több műszakban dolgozókra jellemző alváshiány vagy rendszertelen alvás növeli a cukorbetegség kialakulásának kockázatát és az elhízás veszélyét - állítják bostoni kutatók.

A legújabb kutatások szerint a rendszertelen alvás anyagcsere-zavarokat eredményez, ami növeli a krónikus betegségek kockázatát, mint például az elhízás és a 2-es típusú diabétesz kialakulását, sőt akár halálos kimenetelű is lehet. A hipotézisek bizonyításaként kutatók megvizsgálták, hogy ha az elnyújtott alvás megszakításával egyidejűleg a 24 órás napi körforgást, ciklust is megzavarják, az gyengíti-e a cukorháztartást és az anyagcserét.

A tanulmányban 21 normál testsúlyú személy vett részt: 11 férfi és 10 nő, korukat illetően 11 fiatal (23 +/- 2 év) és 10 idősebb (60 +/- 5 év). A kiválasztás alapfeltétele volt, hogy a tesztet megelőző 3 évben egyikük sem dolgozhatott több műszakban, és az elmúlt 3 hónapban 2-nél több időzónát nem válthattak. Az önként jelentkezőket megkérték, hogy a kutatást megelőző 3 hétben 10 órát töltsenek minden éjjel az ágyban. Ezt követően a résztvevőket 3 hétig laboratóriumi körülmények között figyelték meg. Ebben az időszakban 5-6 órát aludhattak egy 24 órás periódusban. Egy napot pedig 28 órára növeltek, ezzel modellezve egy napi 4 órás időzóna eltolódást. Ez a modell lehetővé tette, hogy a kutatók megfigyeljék az alvás zavarok és a napi ciklus változtatásának együttes hatását. A vizsgálatokat 9 visszaszoktató nappal zárták le.

A krónikus alvási zavarok és a napi ritmus egyidejű változtatása egy normál étrend követése esetén az inzulin kiválasztásban 32%-os visszaesést mutatott, és az ebből eredő magas vércukor néhány esetben elő-cukorbetegséget eredményezett. Ennek eredményeképpen a 3 hét alatt feltárt adatok alapján a résztvevők 1 év alatt átlagban 5,7 kg-ot híznának hasonló alvási körülmények között és napi ritmus mellett. Feltételezve, hogy az étkezésben és az aktivitásban a megfigyelt személyek nem változtatnának, így ez az életvitel könnyen vezethetne cukorbetegséghez és elhízáshoz.

Jelen kutatás - az egészségügyi kockázatok csökkentésére - azt ajánlja a több műszakban dolgozóknak, hogy növeljék az alvási periódusukat és tegyenek meg mindent azért, hogy ciklikussá tegyék napjaikat. A kutatók azt már tudják, hogy az alváshiány hatással van a glükóz anyagcserére, de további kutatások szükségesek ezen változások mértékének, mechanizmusának és dinamikájának megállapításához.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Forrás: Európai Élelmiszer Információs Bizottság (EUFIC)

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra