Áttörés a cukorbetegség kezelésében

Áttörést jelenthet az 1-es típusú cukorbetegség kezelésében az őssejt-terápia. Az így kezelt betegek döntő többségének a szervezetében újra megindult az inzulintermelés.

Az inzulinfüggő, más néven 1-es típusú cukorbetegség kezelésében forradalmian új eredményt értek el brazil és amerikai kutatók őssejt-terápiával: a vizsgálatban részt vevő 15 fiatal páciens szervezete képessé vált az inzulintermelésre. A hírt a Journal of the American Medical Association jelentette meg.

Azt már korábban is tudni lehetett, hogy az őssejt-terápia hatalmas lehetőségeket nyit olyan betegségek gyógyításában mint például az Alzheimer- vagy a Parkinson-kór. Brit kutatók novemberben arról számoltak be, hogy a módszerrel a szívrohamon átesett betegeknél lehetséges a károk helyreállítása.

Az 1-es típusú cukorbetegség leginkább gyermekeknél vagy fiatal felnőtteknél alakul ki. Tönkremennek a hasnyálmirigy úgynevezett Langerhans-szigeteinek inzulint elválasztó béta-sejtjei, vagyis hiányzik ez a hormon a szervezetből.

A betegség általában nagyon gyorsan súlyosbodik és hosszú távon vaksághoz, veseelégtelenséghez, szívbetegséghez és stroke-hoz vezethet.

Az új módszerrel kezelt betegeknél a diagnózis felállításakor a béta-sejtek 60-80 százaléka tönkrement. A kezelés során a saját vérképző őssejtjeit juttatták vissza a páciensek szervezetébe.

Egy kivételével valamennyi beteg legalább egy ideig nem szorult inzulin-injekcióra, 11 pedig a terápia befejezte után három évvel sem. Két betegnek 12-20 hónapig még szüksége volt bizonyos mennyiségű inzulin bevitelére, de a napi injekciózásoktól ők is megmenekültek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A londoni egyetemi klinikákon remények szerint egy éven belül megkezdődhetnek az új terápiával kapcsolatos kutatások, de szakértők szerint még legalább 5-8 évbe beletelik, mire a kezelés általánosan elterjedhet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra