Feljenlentették az OEP-el szerződéses viszonyban álló gazdasági társaságokat, mert visszaélések lehetnek Magyarországon az inzulinpumpák forgalmazásánál.
A műszer egymillió forint körüli összegbe került idehaza, a szomszédos országokban viszont ennek mindössze egynegyedét, 250 ezer forintot kérik értük.
Bács-Kiskun megyében is több száz beteget érinthet a múlt héten kirobbant inzulinbotrány. Főként gyerekeket. A szülők pedig tanácstalanok. Higgyenek-e a költségek szinten tartását ígérő Országos Egészségbiztosítási Pénztárnak (OEP), amikor azt tapasztalják, hogy becsapják őket.
Az inzulinbotrányt Karsai József szocialista országgyűlési képviselő, Battonya polgármestere robbantotta a múlt héten. Feljelentést tett az OEP-el szerződéses viszonyban álló gazdasági társaságok ellen, mert a beteg gyermekek életét könnyítő inzulinpumpa, és az ahhoz kapcsolódó szerelékek forgalmazásánál visszaéléseket vélt felfedezni.Ezzel párhuzamosan a fogyasztóvédelemtől és a versenyhivataltól is intézkedést kért a képviselő. Karsait a feljelentést követően ismeretlen telefonálók megfenyegették, múlt héten pedig szerződést bontott az OEP a pumpa szerelékeit forgalmazó egyik céggel.
A kecskeméti Gyulai Kitti (11) édesanyját, Solti Irmát (43) nem lepték meg az inzulinpumpa körüli botrányszagú hírek. Súlyosan cukorbeteg kislánya tavaly kapta meg az OEP-től a készüléket, amely lehetővé tette, hogy nem kell naponta többször injekciózni. Javult Kitti anyagcsere állapota, és a közérzete. - Már a készülék kiválasztásánál tapasztaltuk, hogy pénzügyi visszaélések lehetnek Magyarországon az inzulinpumpánál - mondta el tudósítónknak a kecskeméti édesanya. Az inzulinpumpa ugyanis egymillió forint körüli összegbe került idehaza. Az összes szomszédos országban viszont ennek mindössze egynegyedét, 250 ezer forintot kérték a készülékért. Teljes áron. Magyarországon a szerkezetet a cukorbetegek egyéni méltányosság alapján kaphatják, OEP-támogatással. Az egymillióból a kecskeméti családnak 98 ezer 400 forintot kellett térítenie.
- A nagyobb meglepetés azonban később ért minket - magyarázta Solti Irma. - Az inzulinpumpához szükséges szereléket ugyanis félévente pótolni kell. Korábban azt ígérte a cég, hogy a pótlás mintegy 30 ezer forintba kerülhet. Ezzel szemben 96 ezer 400 forintos számlát kaptunk. Amikor pedig reklamáltunk az történt, hogy az OEP felé teljes árat számlázott a forgalmazó, mi viszont csupán a szereléknek a felét kaptuk meg a csomagban.
A múlt heti inzulinbotrány kirobbanása után Karsai József csütörtökön már azt közölte az MTI-vel, hogy szerinte több tízezer forintba kerülhet majd havonta a betegeknek, ha az OEP megszünteti az egyik céggel az inzulinpumpa és az ahhoz kapcsolódó szerelékek forgalmazásáról szóló támogatási szerződést. Az OEP viszont azt közölte, hogy még áprilisban indítottak vizsgálatot az inzulinpumpa forgalmazásának ügyében. A több megyében, így Bács-Kiskunban is végzett ellenőrzés során beigazolódott, hogy a Magyarországon az inzulinpumpa forgalmazásával foglalkozó három cég közül az egyik kevesebb tartozékot (szereléket, tartályt) adott a betegeknek, mint amennyit az egységcsomag tartalmazott. Ezért felbontották a céggel a szerződést.
A pumpa jellemzőiAz inzulinpumpa megbízható, hatékony adagoló. Az injekciós fecskendezéshez képest jelentősen elősegíti az inzulin felszívódását. Azonban csak fiatal betegeknek javasolják használatát. Például gyermekkori cukorbetegség esetén, serdülők kezelésére, ha növekedésbeli lemaradás veszélyével kell számolni.
x