Már egyetlen álmatlan éjszaka hatására inzulinrezisztencia alakulhat ki, amely a II-es típusú cukorbetegség egyik jellemzője - olvasható a Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism folyóiratban megjelent tanulmányban.
"A nyugati társadalmakban az elmúlt évtizedben jelentősen csökkent az alvás mennyisége, ugyanakkor nőtt az inzulinrezisztencia és a II-es típusú cukorbetegség előfordulása" - mondta el Dr. Esther Donga, a hollandiai Leideni Egyetem Egészségügyi Központjának kutatója, a tanulmány vezető szerzője. "Ez talán nem véletlen. Az eredményeink azt mutatják, hogy akár egyetlen álmatlan éjszaka is sokkal mélyrehatóbban befolyásolja anyagcserénket, mint gondoltuk."
Korábbi kutatások azt mutatták, hogy a több éjszakán át tartó alváshiány hatására csökkent glükóztolerancia jön létre, azonban ez az első olyan vizsgálat, amely egyetlen éjszaka hatását mérte fel. Kilenc egészséges önkéntest vontak be a kísérletbe, akiket az első éjszaka hagytak aludni, majd a következő éjjel már csak négy órát engedtek nekik. Ezután mérték meg az inzulinérzékenységet.
"Az adatok arra utalnak, hogy egészséges emberekben az inzulinérzékenység nem állandó, hanem az előző éjszakai alvás hosszától függ" - magyarázta Donga. "Akár azt is gondolhatnánk, hogy a több éjszakán át tartó rövidebb alvás cukoranyagcserére gyakorolt hatása már akár egyetlen éjszaka alatt is kiváltható. További kutatásokra van azonban szükség annak igazolására, hogy a jobb és hosszabb alvás jó hatással van-e a cukorbetegek vércukorszintjére."