Esélyt mindenkinek

Az OEP előírásai miatt nagyon nehezen, sok bürokratikus eljárás után lehet csak hozzájutni a készülékekhez. Például gyermekek minimum 12 hónappal, a felnőttek minimum 36 hónappal a diagnózis után juthatnak csak hozzá. Progresszív nyugati orvosok azonnal inzulinpumpa-terápiát javasolnak, ami segítheti a szervezet saját inzulin termelésének minél hosszabb időre szóló megőrzését, jelentősen javítva a beteg és családja életminőségét, és a lehető legnagyobb mértékben csökkenti a szövődmények kialakulásának veszélyét. Természetesen az OEP által előírt önrész is csökkenti az eszköz elterjedését.

Kisfiamnál 22 hónaposan, nyolc hónappal ezelőtt 1-es típusú cukorbetegséget diagnosztizáltak, így jártas vagyok a témában. A pumpaterápia előnyei miatt - és azért, mert magán-egészségbiztosítással is rendelkezünk - úgy döntöttünk, hogy a lehető leghamarabb - OEP-támogatás nélkül - áttérünk erre a terápiára. Kevesebb mint két hónappal a diagnózis után, fiam második születésnapján kezdtük használni a készüléket. Feltehetően fiunk az egyik legfiatalabb pumpás beteg Magyarországon, akinek nincsenek egyéb betegségei, fejlődési rendellenességei.

Meglepő, hogy Tanács István a Csak a forgalmazók elégedettek címmel (május 15.) megjelent írásában kifejezetten a gyártókat (illetve jogszabályokat) hibáztatja a kialakult helyzet miatt. Olvasható, hogy a 60 ezer 1-es típusú magyar cukorbetegből csak 700-an használnak inzulinpumpát, de nem foglalkoznak azzal, hogy ez az arány miért alig egyszázalékos, amikor az inzulinpumpát "világszerte az intenzív inzulinkezelés etalonjának tartják". Miért ennyire elmaradt Magyarország? Véleményem szerint a válasz elsősorban abban rejlik, hogy az OEP előírásai miatt nagyon nehezen, sok bürokratikus eljárás után lehet csak hozzájutni a készülékekhez. Például gyermekek minimum 12 hónappal, a felnőttek minimum 36 hónappal a diagnózis után juthatnak csak hozzá. Progresszív nyugati orvosok azonnal inzulinpumpa-terápiát javasolnak, ami segítheti a szervezet saját inzulin termelésének minél hosszabb időre szóló megőrzését, jelentősen javítva a beteg és családja életminőségét, és a lehető legnagyobb mértékben csökkenti a szövődmények kialakulásának veszélyét. Természetesen az OEP által előírt önrész is csökkenti az eszköz elterjedését. Ezzel kapcsolatban felmerül a kérdés, hogy több évtizedes távlatban valóban jól jár-e így a biztosító, hiszen az alacsonyabb pumpahasználati arány a későbbiekben gyakoribb szövődményekhez vezethet, aminek a költségeit neki kell majd állni.

Nem felel meg a valóságnak a cikk azon állítása, hogy "sokkal drágábban adják el az OEP-nek (így az önrész erejéig a betegeknek is) Magyarországon ezeket az eszközöket, mint a fejlett országokban". A birtokunkban lévő magyar számla szerint a pumpa nettó ára 4000 dollár alatt van. Még a három hónapra elegendő szerelékekkel és egyéb tartozékokkal együtt sem kerül többe nettó 4700-nál, míg az Egyesült Államokban ez a pumpa minimális mennyiségű szerelékkel körülbelül 5000 dollárba kerül. Annak az állításnak pedig, hogy "Noha jelentős különbség van a pumpák minőségében, az áraik között nincs eltérés" - csak a második fele igaz. A hazánkban kapható három és a nyugati országokban forgalmazott körülbelül fél tucat pumpának sem az árában, sem a minőségében nincs jelentős eltérés - éppen a verseny miatt. Egy 2007 áprilisi összehasonlítás megtekinthető a oldalon.

Végül a cukorbetegek ellátásának egy, a fentieknél sokkal súlyosabb problémájára hívnám fel a figyelmet, ami gyakorlatilag mind a 600 ezer magyar cukorbeteget érinti. Minden cukorbetegnek szükséges, hogy rendszeresen mérje a vércukrát. Az OEP kizárólag egy magyar gyártású eszközt támogat, ami a lehető legelavultabb optikai technológiával működik. A nyugati világban már nem is hallottak ilyen módszerről. Ez az a terület, ahol az OEP-nek lehetőséget kellene teremtenie a valódi versenyre, amiben nemcsak az ár, hanem a minőség is számít. Míg a támogatott berendezéshez naponta akár egy tucatszor egy "kövér csepp" vért kell kifacsarni a beteg ujjából, a modern vércukormérőknél - amikhez hazánkban nem lehet hozzájutni - elég egy gombostűfejnyi csepp (3-5 microliter helyett 0, 3-1 microliter). Hogyan alakult ki, és miért tartja fenn az OEP ezt az áldatlan állapotot, ami kizárólag egy magyar gyártó érdekeit védi szemben a 600 ezer betegével?

(2007.06.06. 10:17)

Nógrádi Bálint - Népszabadság

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra