Kiváltó okok
Az ekcémát sok minden kiválthatja: örökletes hajlam, különböző irritáló vagy allergén anyagokkal való érintkezés, de kísérő tünete lehet például különböző gyulladásos, hormonális, nőgyógyászati, urológiai, belgyógyászati, fogászati vagy pajzsmirigy betegségeknek, illetve nagyban súlyosbíthatja a stressz is.
Életkori sajátosságok
Dr. Boros-Gyevi Márta bőrgyógyásztól megtudtuk, hogy az ekcéma jellemzően különböző életkorban, különböző helyeken jelenik meg. Csecsemőknél elsősorban az arcot, fejbőrt érinti, nagyobb gyerekeknél a hajlatokat -könyök- és térdhajlat - felnőtt korban pedig főként a végtagok feszítő felszínét. Gyerekeknél leggyakrabban a tojás és a tejfehérje allergia okozhatja az említett helyeken kialakuló bőrpírt, -szárazságot és -viszketést, ilyenkor diétával javulhatnak a tünetek, illetve az ekcéma akár teljesen tünetmentessé válhat tinédzserkor után. Abban az esetben, ha valakinek volt a családjában már ilyen problémája, elsősorban nem allergiára kell gondolni, sokkal valószínűbb a hajlam.
Hétköznapi bőrápolás
Az elsődleges cél az ekcémás bőr lipid rétegének a visszaállítása. Ezt elsősorban olyan bőrkímélő parabén, illatanyag, tartósítószer és színezékmentes készítményekkel tudjuk elérni, amelyek intenzíven hidratálják a bőrt. Vannak kifejezetten ekcémásoknak javasolt krémek, testápolók és tusfürdők, amelyek olyan anyagokat tartalmaznak, amelyek megóvják a bőrt a kiszáradástól, megelőzik a berepedezést és a viszketést.
Ezeket a készítményeket rendszeresen, minden nap használni kell ahhoz, hogy igazán hatékonyak legyenek - hangsúlyozta Dr. Boros-Gyevi Márta -, különösen a hideg hónapokban, amikor a fűtés okozta száraz levegő, és a kinti szeles hideg időjárás még inkább megviseli a bőrünket.
Az arcunk és a kezünk hidratálására ilyenkor fordítsunk még nagyobb figyelmet, hiszen ezek vannak a legjobban kitéve a hidegnek, ráadásul ilyenkor a napfény jótékony hatásából is kevesebb jut.
Természetes védelem
A vény nélkül kapható készítmények közül érdemes természetes olajokkal gazdagított krémeket választani. Ilyen például a magas antioxidáns tartalmú olívaolaj, amely segíti a kollagén termelődést, illetve a homoktövis olaj, amely kiváló gyulladásgátló és hámlasztó hatásáról is ismert.
Az érzékeny, pl. ekcémára hajlamos bőrre jótékony hatásúak a prebiotikus mélyhidratálók, amelyek tartósan hidratálják a száraz bőrt (így az újra sima és puha tapintású lesz), valamint segítenek fenntartani annak egészséges mikroflóráját. Az élettani lipideket és panthenolt tartalmazó krémek képesek helyreállítani a bőr károsodott lipid védőrétegét, valamint elősegítik a hámosodást. Nem kell félni a szteroidtól!
A bőrgyógyász szerint, ha a megelőzés és a kíméletes bőrápolás nem elegendő, akkor igenis szükség van a szteroidos készítményekre, még kisgyermekek esetében is. Az ekcémás foltok erőteljesen viszkethetnek, így a szteroidos krémek használatával nagy kínoktól tudjuk megszabadítani az érintetteket. Ha nem kapnak hatékony segítséget és elvakarják a bőrt, abból sokkal nagyobb baj lehet: könnyen bakteriális vagy gombás felülfertőződés jöhet létre, amely már súlyosabb következményekkel járhat együtt.
Fontos tudni, hogy a szteroidos készítményeket elég néhány napig, vagy maximum egy hétig használni ahhoz, hogy kifejtsék a hatásukat, és csak akkor okozhatnak problémát (bőr elvékonyodása, pigmentfoltok, értágulatok) - ha egyáltalán okoznak -, ha valaki nagy felületen, hosszú hónapokon keresztül folyamatosan keni vele magát.
- tette hozzá.
Szponzorált tartalom.
Támogatta a Bayer Hungária Kft.
L.HU.MKT.CC.21.01.2019.1839