Így roncsolnak minket az "egészséges" ételek

Három évtized alatt megduplázódott a cukortartalom az egészségesnek reklámozott ételekben - állítják brit szakemberek. Elsősorban a reggeli pelyhek, a teljes kiőrlésű kenyerek és a levesek gyártói tesznek jelentősen több cukrot a termékeikbe. Mindez a cukorbetegek növekvő számához és a fogak jelentős romlásához vezethet - figyelmeztetnek a szakértők.

A reggeli pelyhekben, a teljes kiőrlésű kenyerekben és a levesekben nőtt meg az elmúlt 30 évben jelentősen a cukortartalom. Egészségügyi szakemberek szerint a folyamat egyik előidézője az Európai Unió, amelynek kereskedelmi reformjai nyomán olcsóbb lett a cukor, a másik ok pedig az, hogy egyre édesszájúbbak az emberek.

Az ételek egyre magasabb cukortartalma több szempontból is egészségtelen: egyfelől roncsolja a fogakat, másfelől cukorbetegséget okoz.

Brit szakemberek arra is figyelmeztetnek, hogy miközben a kormány és az egészségüggyel foglalkozó civil szervezetek folyamatosan az ételekben található sok só csökkentése mellett kardoskodtak, addig a cukortartalom szinte észrevétlenül megsokszorozódott.

Egy szakkiadványt (The Composition of Foods, McCance és Widdowson könyv) lapozgatva feltűnő, hogy a korábban egészségesnek és jórészt cukormentesnek tartott ételek egyáltalán nem azok.

Közel 30 évvel ezelőtt, 1978-ban például az egyik kukoricapehely-készítmény 100 grammja 9,6 gramm cukrot tartalmazott, míg 2002-ben már 17 grammot. A cukor mennyisége tehát közel megduplázódott. Durván számolva tehát ez azt jelenti, hogy ma egy reggeli kukoricapehelyben annyi cukor van, mint a jégkrémben.

Hasonló a helyzet a teljes kiőrlésű kenyérrel, amelynek szintén meglepően magas a cukortartalma - és tovább emelkedik.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Harminc évvel ezelőtt 100 gramm teljes kiőrlésű kenyér 2,1 gramm cukrot tartalmazott. Ez az szám 2002-re 2,8 grammra emelkedett, ami leszámolt azzal a mítosszal, mely szerint ez a kenyértípus egészséges.

A brit Élelmiszeripari Ügynökség azt szeretné elérni, hogy az élelmiszergyártó cégek csökkentsék a cukor mennyiségét a termékeikben. Olyannyira aggódnak a kialakult helyzet miatt, hogy fontolóra vették a jogi szabályozás bevezetését is.

Az ügynökség két éve erőteljes kampányt indított az ételek sótartalmának csökkentése miatt, aminek egyik következménye a cukortartam megnövelése volt, a cégek ugyanis így akarták pótolni a kieső sót.

"Az ember természetéből adódóan édesszájú, a gyártók pedig ezt használják ki eladásaik megnövelése érdekében a zsúfolt piacon. A cukor olcsó, így egyike az első összetevőknek, amit a cégek az élelmiszerekbe tesznek, ha egy kicsit különbözni szeretnének a versenytársaktól" - jelentette ki Ian Tokelove, a szervezet szóvivője.

Egy, a British Medical Journalban 2005-ben megjelent cikk szerint a cukor ugyanolyan veszélyes mint a dohány és a világ egészségének szempontjából sokkal fontosabb is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra