Inkontinencia: struccpolitika helyett tudatosság!

Sokan kétségbe esnek, ha kiderül róluk, hogy inkontinensek, mert azt gondolják, ezen nem lehet változtatni, pedig kis odafigyeléssel nagyon is sokat tehetnek azért, hogy életminőségünk javuljon.

A tudatos odafigyelés eredménye nem marad el

Inkontinenciában sokkal többen szenvednek, mint gondolnánk, csakhogy az érintettek nagy része szégyell problémájával szakemberhez fordulni. Ma Magyarországon közel félmillió ember szenved e betegség valamelyik fajtájától. A nagy rizikófaktorú csoportba sorolhatók a többször szült édesanyák, a középkorú - negyven év feletti - nők és az ötven év feletti férfiak. Közülük sokan teljesen kétségbe esnek, mert nem látnak kiutat problémáikra, pedig ha életmódjukban markáns változtatásokat hoznak létre, akkor a betegség tünetei enyhíthetők, és nagymértékben javulhat az életminőségük is. Az inkontinenciában szenvedőknek érdemes tudatosan odafigyelniük a rossz beidegződések elhagyására.

Nem mindegy, mit iszunk, mikor és mennyit

Naponta javasolt másfél-két liter folyadék elfogyasztása, mert a vizelet besűrűsödése fokozza a fertőzések és a hólyagirritáció veszélyét. Általánosan elfogadott tény, hogy a túlzott alkoholfogyasztás egészségkárosító hatású. Fokozottan igaz ez az inkontinenciában érintettekre. Számukra nem javasolt az alkoholfogyasztás, és kerülniük kell a koffeintartalmú, valamint szénsavas üdítőitalokat is, mivel ezek a folyadékok irritálják a húgyhólyagot. Elősegíti az éjszakai pihenést, ha lefekvés előtt két-három órával már nem történik folyadékbevitel.

Az aktív sportélet szintén segíthet

Fontos pillér az inkontinencia kezelésében a gátizomtorna. Ha néhány gyakorlatot elsajátítunk, és azokat nap mint nap gyakoroljuk is, elérhetjük, hogy a vizelet megtartásáért felelős izomzat. Kerülni kell viszont a túlzott fizikai aktivitást, a megerőltető sportokat. A rendszeres túrázás, séta, úszás és kerékpározás mind megfelelő kiegészítő testmozgás lehet az inkontinencia "saját kezelésére".

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Altatók, nyugtatók és társaik

Egyes gyógyszercsoportok, például bizonyos vizelethajtók, altatók, nyugtatók és néhány allergiaellenes szer károsan befolyásolhatja az inkontinencia állapotát. Ezért érdemes ezekről a szerekről leszokni. Természetesen a szakorvos felvilágosítást tud nyújtani, ha a vizelettartási problémát valamilyen gyógyszer szedése okozza.

A dohányzásról való lemondással szintén csökkenthetjük az inkontinencia tüneteit.

A struccpolitika nem jó útirány

Az inkontinenciában szenvedők nagy része nem beszél problémájáról, "struccpolitikát" folytat éveken át, s inkább visszavonul a társasági élettől, hogy elkerülje a kellemetlen helyzeteket, pedig a bajt érdemes a megfelelő szakemberrel időben diagnosztizálni. Az érintettek egy része aktív dolgozó, így ez a betegség kellemetlenséget okozhat a munkahelyen. Általánosságban is nehezebbé válhat a szociális érintkezés. Nagyban megkönnyítik az egyéni tisztaság fenntartását a gyógyszertárakban és szaküzletekben kapható speciális betétek, pelenkák. Használatuk kényelmes, és alkalmazásuk révén kímélődik a bőr. Így javul az érintettek közérzete, és nem érzik, hogy betegségük miatt vissza kell vonulniuk a társasági élettől, aktívak maradhatnak. A jó közérzethez ugyanakkor rendkívül fontos a megfelelő higiénia is.

Életmódtippek Amerikából

Lássuk, milyen fontos életmódbeli tippeket adnak az amerikai Harvard Egyetem szakorvosai:

  1. Figyeljünk magunkra!
    Vezessünk naplót étkezéseinkről, az elfogyasztott ételekről, italokról. Jegyezzük fel, hogy naponta hány alkalommal fordul elő vizeletelcseppenés, majd összesítsük a hetet. Lehet, hogy kezdetben fölöslegesnek és fárasztó munkának tűnik ilyen precíz nyomonkövetést végezni, azonban a szakorvosi tapasztalatok szerint jóval könnyebb rájönni azokra az életmódbeli faktorokra, melyek a vizeletürítést, és inkontinenciát kedvezőtlenül befolyásolják. Ha ismerjük a panaszainkat (pl. köhögés vagy nevetés alatti vizeletelcseppenés, gyors és sietős vizelési kényszer, stb.), akkor mindezt osszuk meg orvosunkkal. Készítsünk listát gyógyszereinkről, hiszen bizonyos medikamentumok is szerepet játszhatnak az inkontinencia felerősödésében.
  2. Iktassuk ki a húgyhólyagot irritáló ételeket, italokat!
    Abban az esetben, ha az alkohol, kávé és más koffeintartalmú vagy szénsavas italok, gyümölcslevek, bizonyos gyümölcsök (eper, sárgabarack, szilva, szőlő, ananász, guava) vinegrett kerül terítékre, készüljünk fel a gyakoribb vizelésre!
  3. Próbáljunk leszokni a dohányzásról és megszabadulni a súlytöbblettől!
    Mivel a nikotin is egy erős hólyagirritáns, a dohányzástól pedig gyakrabban köhögünk, ezért így jóval nagyobb esélye van a vizelet elcseppenésének. A túlzott testtömeg szintén nagy szerepet játszik a hólyagirritációban, ezért nagyon fontos, hogy minél előbb megszabaduljunk tőle.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Borult idő várható. Egy nyugatról kelet felé tartó csapadékzóna mentén az ország északi felén nagyrészt havazás, dél felé haladva havas eső, eső vegyesen várható. A Dunántúli-középhegységben, a főváros és az Északi-középhegység tágabb térségében vastagabb vizes, tapadó hóréteg is kialakulhat. Sokfelé lesz erős, főként Csongrád-Csanád és Békés megyében viharos, akár erősen viharos a déli, délkeleti szél, majd hajnaltól északnyugatira fordul a légmozgás, amely Sopronnál és a Fertőnél viharossá fokozódik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +4 fok között várható, amely az éjszaka első felében áll be; az északi szélvédett völgyekben lesz a leghidegebb. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.