Jöjjön a sóadó?

Az élelmiszeripari gyárak sófelhasználásának önkéntes visszafogása és a só megadóztatása 19 fejlődő országban - ahol a Föld népességének a fele él - csökkenthetné a szív-és érrendszeri betegségekkel összefüggő halálesetek számát - állítják kutatók.

Évente 17,3 millió ember életét követelik a kardiovaszkuláris betegségek (CVD) szerte a világon. Az ilyen betegségek többsége - 80 százaléka - azonban a fejlődő országokban alakul ki, ahol az emberek jövedelme alacsony vagy közepes. Ha a helyzet nem változik, az előrejelzések szerint 2030-ra a CVD lesz a vezető halálok, és évente 23,6 millió ember életébe kerül majd. Az orvosok már régóta hangsúlyozzák, a fokozott sóbevitel összefüggésben áll a magas vérnyomás kialakulásával, ami a CVD egyik fő kiváltó oka.

A Harvard Egyetem új kutatása rávilágított, hogy a só állami megadóztatása és az élelmiszer-ipari gyárak sófelhasználásának önkéntes csökkentése segíthetne a CVD elleni küzdelemben. A stratégiát több országban modellezték és kiderült, hogy a sóbevitel mérséklésével a fejlődő országokban csökkenne a CVD-s betegek száma, aminek eredményeképpen apadnának az orvosi ellátásra fordított állami kiadások is.

Ezzel a stratégiával a szívinfarktusok arányát 1,7 illetve 1,47 százalékkal lehetne csökkenteni Kínában és Indában, a stroke-os eseteket pedig 4,7 százalékkal Kínában és 4 százalékkal Indiában. "Az eredmények azt mutatják, hogy a nátriumbevitelt mérséklő stratégiák, még szerényebb sócsökkentés esetén is jelentősen visszafogják a CDV által okozott halálozások számát a fejlődő országokban, és ezáltal növelik az egészségügyi megtakarításokat" - mondta Dr. Thomas Gaziano, az egyetem kutatója.

A tanulmányt az idei Dubaiban megrendezett Kardiológiai Világkongresszuson mutatták be.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra