Az Egyesült Államok egyik vezető kávéházlánca a jövőben csökkenteni fogja az általa forgalmazott termékekben a növekedési hormont (growth hormone/ GH) tartalmazó tej arányát.
Jelenleg az általuk felvásárolt tej 37 %-a garantáltan nem tartalmazza a hormont, de az arányt néhány éven belül 100 %-ra szeretnék emelni.
A növekedési hormont a humán terápiában a hormon hiányának pótlására és a Turner-szindróma kezelésére használják. Mivel alkalmas az izomtömeg növelésére, a testépítők és a sportolók körében doppingszerként ismert. A szarvasmarha növekedési hormont (bovine GH, BGH) a mezőgazdaságban a tejhozam növelésére alkalmazzák. Mióta megoldották a proteinszerkezetű vegyület szintetikus előállítását, becslések szerint az amerikai szarvasmarha-állomány legalább 30 %-át rekombináns hormonnal (rBGH) kezelik.
Az rBGH-t tartalmazó tejtermékek egészségkárosító hatása napjainkban élénk viták tárgya. A kezelés ugyanis növeli az inzulinszerű növekedési faktor-1 (IGF-1) mennyiségét a tejben, amelynek tartós fogyasztása egyes kutatók szerint fokozza bizonyos daganatos betegségek kockázatát. A vita az rBGH alkalmazását ellenzők és pártolók között egyelőre eldöntetlen, mert nincsenek egyértelmű humán bizonyítékok egyik oldalon sem.
Bár az Európai Unió legtöbb tagállamában tilos a BGH alkalmazása hozamfokozóként, az ilyen módon előállított termékek exportjára nem vonatkozik a tilalom.
Amerikában semmilyen tiltás nincs érvényben, de úgy tűnik, a fogyasztók nyomása elég erős gazdasági kényszer ahhoz, hogy a 6,4 milliárd dolláros éves forgalmat produkáló cég változtasson az üzletpolitikáján. A kávé mellé adott tej vagy tejszínhab a cég vezetőinek szándéka szerint nem tartalmaz majd növekedési hormont. Ennek csak egy akadálya lehet: tudnak-e megfelelő számú, rGBH-t nem alkalmazó tejtermelőt találni?
(Koeppele, W.: Fewer Hormones for Coffee Drinkers? Lab Times 1, 51 (2007).
CSD
Gyógyszerészet