A magas koleszterinszint egyrészt genetikai okokra vezethető vissza, másrészt számos olyan rizikófaktor van, melyeket mi „irányítunk”: a dohányzás, a mozgásszegény életmód, az elhízás, a nagy derékbőség és a rosszul összeállított étrend is hatással van a magas koleszterinszint kialakulására. Talán az étrendünkön a legkönnyebb változtatni, ezért következzen néhány olyan élelmiszer, melyek rendszeres fogyasztásával kordában tarthatjuk a koleszterinszintünket, akár megállapították már a hiperkoleszterinémiát, akár csak megelőzni szeretnénk azt.
Étcsokoládé
Fokhagyma
Az egészséges táplálkozás hívei régóta vallják, hogy mindig legyen otthon fokhagyma, hiszen az egyik legsokoldalúbb és legegészségesebb zöldségféle. A fokhagyma érvédő, koleszterinszint- és magasvérnyomás-csökkentő hatású, megakadályozza a vérrögök kialakulását is. Együnk naponta 2-3 gerezd nyers fokhagymát, ízesítsük vele az ételeinket, vagy, ha valamiért nem bírjuk erős aromáját, fokhagymakivonatot tartalmazó étrend-kiegészítőt is szedhetünk.
Olívaolaj
A mediterrán diéta egyik legfontosabb alapanyaga, az olívaolaj nagyon gazdag olyan zsírsavakban, melyek védik az érrendszert, emellett pedig hozzájárulnak a koleszterinszint normalizálásához. E-vitaminban is gazdagok, így lassítják az öregedést is. Igyekezzünk úgy összeállítani az étrendünket, hogy naponta 2 evőkanál olívaolajat vehessünk magunkhoz. Készíthetünk belőle például salátaöntetet vagy használhatjuk zöldségek, húsok párolásához.
Szója
A szójának sajnos elég rossz a híre, pedig számos jótékony hatása van , például segít alacsonyan tartani a vérzsírszintet. Csökkenti a rossz, LDL-koleszterin szintjét, emellett rostokat, vitaminokat, egészséges zsírokat és ásványi anyagokat is tartalmaz, melyek mind hozzájárulnak az érfalak egészségéhez. Naponta egy adag (15 gramm) szójaprotein már jelentős mértékben csökkentheti a vérzsírok szintjét. Fogyasszunk rendszeresen tofut, szójababot, szójalisztet vagy szójatejet.
Lazac
A zsírosabb halakban, például a lazacban , olyan omega-3 zsírsavak találhatóak, melyek csökkentik a vér trigliceridszintjét, és növelik a HDL-koleszterin mennyiségét. Nemcsak a szívre és az érrendszerre vannak jótékony hatással ezek a zsírsavak, de például az agyműködésünket is jótékonyan befolyásolják. Hetente legalább két alkalommal együnk halat, de kényelmesebb megoldás lehet a halolajkapszulák szedése is.
Mandula
Több kutatás is bizonyította már, hogy az olajos magvaknak, elsősorban a mandulának nagyon jó hatása van az érrendszerünkre, például jelentősen csökkenti a vérzsírszintet, a metabolikus szindrómának nevezett tünetegyüttes rizikóját, valamint öregedéslassító E-vitamint is tartalmaz. Nagyon változatosan fogyaszthatjuk, keverhetjük gyümölcssalátába vagy joghurtba, de délutáni nassolnivalónak is ajánlott.
Zab
A zab magas rosttartalmának köszönhetően hat jótékonyan az érrendszerünkre (emellett pedig az emésztésünket is rendben tartja, rendszeres fogyasztásával nem kell tartanunk a székrekedéstől). A zabban található rostok ugyanis megakadályozzák, hogy a koleszterin felszívódjon a véráramba. Emellett a szív- és érrendszeri panaszok, valamint a cukorbetegség kialakulásának esélyét is csökkenti a rendszeres zabfogyasztás, a rostok pedig hozzájárulnak ahhoz, hogy túlegyük magunkat. Az egyik legkellemesebb módja annak, hogy rendszeresen elegendő zab jusson a szervezetünkbe az, ha reggelire zabkását fogyasztunk, vagy zabbal dúsítjuk a gyümölcsturmixokat, joghurtokat.