Másodszor voltunk kíváncsiak arra, hogy milyen a magyar lakosság és olvasóink egészsége: a 2010-es Nagy Egészségteszt után így az idei kiértékelése nemcsak aktuális állapotjelzőként szolgál, hanem viszonyítási alapként is. Érdemes végigmennünk a nagyszabású felmérés nagyobb témakörein és statisztikai rubrikáin - ezúttal a krónikus panaszokkal kapcsolatos eredményeken.
Meglepő, de elégedettek vagyunk
Kezdjük egyből a jó hírrel, ugyanis a kérdőív kitöltőinek 84 százaléka kifejezetten jónak vagy megfelelőnek értékelte saját egészségügyi állapotát. Tehát válság ide vagy oda, amikor egészségünk talán a legutolsó, amire áldozunk, a 2010-es eredményekhez képest a fentieket még pozitív változásként is elkönyvelhetjük: akkor ugyanis ugyanerre a kérdésre az összes válaszadó 47 százaléka válaszolt pozitívan és optimistán, és további 44 százalék illette egészségét a "megfelelő" jelzővel.
A betegségtudat
Kérdés természetesen, hogy állapotunk mérlegelésekor mennyire érezzük például a betegségek életminőségre gyakorolt hatását, ugyanis 2010-hez viszonyítva többen számoltak be valamilyen krónikus nyavalyáról. Köztük továbbra is a magas vérnyomás (30%) és a reumatikus megbetegedések (26%) vezetik a listát, de úgy tűnik, egyre több az elhízott (24%), az allergiás (14%), a depressziós (10%), a cukorbeteg (8%), az ételallergiás (4%) és a daganatos (3%) válaszadó is.
A krónikus betegségek szempontjából sem lehet elégszer hangsúlyozni a megelőzés, az egészségtudatos táplálkozás és a mozgás fontosságát, illetve felhívni a figyelmet - többek között - a dohányzás egészségkárosító hatásaira.
Még nem késő Önnek sem változtatni: itt az idő kikerülnünk a lehangoló statisztikák élbolyából! Ehhez nyújthat hiteles segítséget a Nők Lapja Egészség és a HáziPatika.com is. Tartson velünk!
Jó egészséget kívánunk!