A krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) 2030-ra a harmadik leggyakoribb halálok lehet és noha leginkább negyven év feletti dohányosoknál jelentkezik, mára népbetegséggé vált, ezért összehangolt, komplex megközelítésre van szükség a szűrések, a terápia, a rehabilitáció és a betegegyüttműködés területén - mondta Bogos Krisztina, az Országos Korányi Pulmonológia Intézet (OKPI) főigazgatója a COPD világnapja alkalmából tartott sajtótájékoztatón.
Ezekre a tünetek jelezhetnek bajt
A szakember felhívta rá a figyelmet: sokan azt gondolják, hogy a gyakori köhögés, a nehézlégzés, a váladék felköhögése életkorral járó tünet, ezért későn fordulnak orvoshoz. A ma még nem gyógyítható betegség idejében felismerve azonban jól kezelhető.
Az Országos Korányi Pulmonológia Intézetben a legkorszerűbb ellátási formákat alkalmazzák: például különböző módszerekkel elemzik a COPD következtében kialakuló légúti gyulladást és annak genetikai hátterét. Ezek a kutatások kiemelt jelentőséggel bírnak a krónikus gyulladásos légúti betegségek korai felismerésében és a hatékony kezelések kidolgozásában - összegezte Horváth Ildikó, az OKPI tudományos és oktatási igazgatója.
A terápia alapját a hosszú hatású hörgőtágító készítmények jelentik, ezt kell kiegészíteni a magas kockázattal járó betegeknél a gyulladáscsökkentő terápiával - ezt már Antus Balázs osztályvezető főorvos mondta. A szakember hozzátette: a betegség terápiájához - akár már korai szakaszban - szorosan hozzátartozik a rehabilitáció, illetve az olyan innovatív inhalátorkészülékek alkalmazása, ami segíti a betegegyüttműködést.