Megvan a szívritmuszavar oka

A kalcium áramlásának kulcsszerepe van a szívritmuszavar kialakulásában - derül ki egy friss kutatásból.

A felfedezésnek köszönhetően a szakértők reményei szerint "molekulákra szabott" gyógyszereket lehet majd megalkotni a szívritmuszavar gyógyítására.

A szívritmuszavar tünetei és okai

A szívritmuszavar tünetei közé tartozik:

Bár sok tényező játszik közre a kialakulásában - beleértve a genetikát is - a tudósok most már azt is tudják, hogy a szívritmuszavar gyakori jellegzetessége a szerv kalcium-túlterheltsége. A kalciumháztartás problémája miatti szívritmuszavar akár évtizedeken keresztül is tünetmentes maradhat, hogy aztán hirtelen halállal végződjön.

A kanadai Calgary és Alberta Egyetem kutatói molekuláris biológiai, elektrofiziológiai és genetikai tervezési kísérletek segítségével kimutatták, hogy a szív kalciumkibocsátó csatornájának kalciumérzékelő kapuja (a rianodin receptor) felelős az anyag áramoltatásáért, illetve az amiatt bekövetkező ritmuszavarért.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A kalcium áramlásának kulcsszerepe van a szívritmuszavar kialakulásában( Fotó: Europress)

Genetikailag módosított szervezetű egereknél sikerült befolyásolni ezen szenzor működését, sőt teljesen kiküszöbölni az ilyen jellegű szívritmuszavart.

"Az újonnan felfedezett kalciumérzékelő kapumechanizmus teljesen új koncepciót jelent, és megváltoztatja a szívritmuszavar kezeléséről alkotott eddigi képünket" - magyarázta a kutatást vezető Wayne Chen, a Calgary Egyetem Libin Intézetének munkatársa, aki újfajta gyógyszeres kezelési lehetőségek megjelenését várja az eredményektől.

A ritmuszavarok során a normálisnál gyorsabban vagy lassabban, illetve szabálytalanul történhetnek a szív összehúzódásai. Ép izomrostok esetén is tapasztalható ritmuszavar, ha a külső körülmények, például a sóháztartás (azaz a nátrium, kálium, magnézium, kalcium ionok aránya), energia-, illetve oxigénellátás stb. szenved zavart. Életünk során mindannyiunknál előfordulhatnak kisebb ritmuszavarok, melyek leggyakrabban normál ütem feletti (extra) ütések. Az önmagukban álló, ritkán jelentkező extra ütéseket néha meg sem érezzük. Ritmuszavar kezelésére akkor van szükség, ha ez a páciensnek panaszokat okoz. leggyakoribb típusáról, a pitvarremegésről ide kattintva!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra