A felfedezésnek köszönhetően a szakértők reményei szerint "molekulákra szabott" gyógyszereket lehet majd megalkotni a szívritmuszavar gyógyítására.
A szívritmuszavar tünetei és okai
A szívritmuszavar tünetei közé tartozik:
- a szédülés
- az ájulás
- súlyos esetben pedig akár a hirtelen szívhalál.
Bár sok tényező játszik közre a kialakulásában - beleértve a genetikát is - a tudósok most már azt is tudják, hogy a szívritmuszavar gyakori jellegzetessége a szerv kalcium-túlterheltsége. A kalciumháztartás problémája miatti szívritmuszavar akár évtizedeken keresztül is tünetmentes maradhat, hogy aztán hirtelen halállal végződjön.
A kanadai Calgary és Alberta Egyetem kutatói molekuláris biológiai, elektrofiziológiai és genetikai tervezési kísérletek segítségével kimutatták, hogy a szív kalciumkibocsátó csatornájának kalciumérzékelő kapuja (a rianodin receptor) felelős az anyag áramoltatásáért, illetve az amiatt bekövetkező ritmuszavarért.
Genetikailag módosított szervezetű egereknél sikerült befolyásolni ezen szenzor működését, sőt teljesen kiküszöbölni az ilyen jellegű szívritmuszavart.
"Az újonnan felfedezett kalciumérzékelő kapumechanizmus teljesen új koncepciót jelent, és megváltoztatja a szívritmuszavar kezeléséről alkotott eddigi képünket" - magyarázta a kutatást vezető Wayne Chen, a Calgary Egyetem Libin Intézetének munkatársa, aki újfajta gyógyszeres kezelési lehetőségek megjelenését várja az eredményektől.