Tudósok egy csoportja nemrég olyan szenzor implantátumot fejlesztett ki, ami folyamatosan méri a vércukorszintet, az adatokat pedig vezeték nélküli rendszerben továbbítja az orvosok felé. Az eszköz a legóvatosabb jóslatok szerint is mérföldkő lehet a cukorbetegség kezelésében.
Az eszköz az első tesztek során majdnem két évig működött kifogástalanul - olvasható a Science Translational Medicine című szaklapban. A kutatók szerint a mostani eszköz kifejlesztésével egy lépéssel közelebb kerültek a mesterséges hasnyálmirigy létrehozásához - ez az az eszköz, ami átvehetné a test természetes inzulintermelési folyamatainak szerepét.
"Az első emberi kísérletek reményeink szerint néhány hónapon belül megkezdődhetnek" - nyilatkozta David Gough professzor, a mostani kutatás vezetője.
A kutatók régóta dolgoznak a mesterséges hasnyálmirigy létrehozásán, ami automatikusan inzulint juttatna az egyes típusú cukorbetegségben szenvedők szervezetébe. A betegség egy autoimmun jellegű megbetegedés, amelynek következtében a szervezet nem képes inzulint előállítani és lebontani a különböző cukrokat.
A most kifejlesztett eszköz azonban nem csak az egyes, de a kettes típusú cukorbetegségben szenvedők esetében is alkalmazható. A folyamatos vércukormérés az ő esetükben is elengedhetetlen, hiszen ezek alapján állítja be az orvos az inzulinadagot.
A beépített szenzor folyamatosan méri a vércukorszintet, és baj esetén vészjelzést küld a szülőknek vagy a kezelőorvosnak. "Reméljük, hogy ez az eszköz úttörő lehet a cukorbetegség kezelésének területén, és hamarosan olyan további implantátumok követhetik, amelyek végül képesek lesznek pótolni a hasnyálmirigyet" - írják a kutatók.
Animáció: HáziPatika.com