Ahogy neve is elárulja, az ízületi kopás az ízületek és a csontfelszínek fokozatos és folyamatos leromlásával járó kórkép, degeneratív ízületi betegség. Az öregedés egyik velejárójának is tekinthető, hogy a csontok végeit fedő porcok megkopnak, majd idővel a porcpusztulás olyan jelentős lesz, hogy a mozgások folyamán semmi nem védi a csontokat, azok közvetlenül egymásnak csiszolódnak. A csontok felszíne normális állapotban egyenletes, sima, oszteoartrózisban szenvedő beteg esetében azonban egyenetlen és apró kinövések alakulnak ki rajta. Ez pedig fájdalommal jár - például mikor lépcsőzünk , hasogat a térdünk, vagy nyilallást érzünk a csípőnkben, mikor felállunk.
Hogyan alakul ki?
Az ízületek normális, mindennapos igénybevétele nem vezet oszteoartrózishoz, de például az elhízás okozta túlterhelés, intenzív sportolás miatti fizikai megerőltetés, esetleg az ízületet alkotó csontok elmozdulása már okozhatnak mechanikai kopást. Mindez hosszú folyamat, az ízületi kopás évek alatt alakul ki, és leggyakrabban 45-50 év körül tapasztalhatók az első tünetek derék-, csípő- és térdtájékon.
Kezdetben a fájdalom mozgás közben fokozódik, ha viszont pihenünk, megszűnik. A betegség előrehaladtával azonban a kellemetlen panaszok már nyugalmi állapotban is megjelennek. Reggelente tapasztalhatunk ízületi merevséget is, ez azonban - szemben a reumás ízületi gyulladással - nem tart 1 óránál tovább. Fizikai aktivitás hatására a nap folyamán bármikor erősödhet a fájdalom.
Így csökkenthető a fájdalom
Rossz hír, hogy az ízületi kopás nem visszafordítható állapot, de a megfelelő kezeléssel lassítható a folyamat, ezáltal a tüneteket is lehet enyhíteni. Célszerű tehát minél előbb szakorvoshoz (reumatológushoz vagy ortopédushoz) fordulni, ezzel megelőzhető a komolyabb bajok kialakulása, amilyenek például a csontos kinövések vagy ízületi mozgások beszűkülése.
Az orvos által elrendelt kezelés széles skálán mozoghat: javasolhat fizioterápiát, gyógytornát, hőkezelést, amelyek mind enyhítik a fájdalmat és merevséget. Kiegészítésképpen felírhat fájdalom-és gyulladáscsökkentő készítményeket. Súlyosabb esetben műtétre is szükség lehet. Mindezek mellett pedig rendkívül fontos az életmód átgondolása is: a fájdalom ellenére szükséges a rendszeres mozgás, például az úszás kiváló megoldás ilyen esetben. Túlsúly esetén törekednünk kell a súlyvesztésre, hogy kevésbé terheljük az ízületeinket. A mindennapi tevékenységeink (például olvasás, alvás, főzés, kerti munkák) során pedig ügyeljünk a helyes testtartásra és a megfelelő alátámasztásra.