Függőség
Betegségek
- Elhízás: az USA-ban egyre többen túlsúlyosak, köszönhetően a nagy mennyiségben használt magas fruktóztartalmú, édesítőszerként használt kukoricaszirupnak. A fruktózt egyedül a máj képes lebontani, a nagy mennyiségű bevitel megzavarja a glükóz lebontását, így megnövekedik a trigliceridek (a glicerin három molekula zsírsavval képzett szerves vegyülete) szintje. A gyermekkori elhízás is gyakran a túlzott cukorfogyasztásra vezethető vissza. Fontos azonban itt megjegyeznünk, hogy az elhízásnak nem csak a külső- (helytelen táplálkozás), hanem különböző belső tényezők, mint a genetika is lehetnek az okozói. A genetikai túlsúlynál az étrend nem befolyásoló tényező.
- Diabétesz: a cukorbetegek száma 2010-re elérheti a 221 milliót. Régebben az inzulinrezisztencia (a sejtek csökkent inzulinérzékenysége) kialakulásában a magas zsírsavtartalmú étrendet tartották felelősnek, ma már tudjuk, hogy a finomított szénhidrátok fogyasztása is ide vezethet. Kimutatták, hogy a magas fruktóztartalmú étrend súlynövekedést és vérnyomás-emelkedést okoz az állatoknál.
- Köszvény: ilyenkor húgysavas sók rakódnak le különböző szövetekben és az ízületekben. Ez típusos rohamok és ízületi gyulladások formájában jelentkezhet. Ami miatt ebbe a körbe tartozik a köszvény azt at, hogy a "light" üdítőitalok esetében nem tapasztaltak köszvényes rohamot, cukorfogyasztás esetében azonban igen.
- Szív- és érrendszeri megbetegedések: hazánkban a halálozások több mint a feléért szív-és érrendszeri megbetegedések okolhatóak. A helytelen táplálkozás növeli a triglicerid-szintet és a plazma inzulinkoncentrációját. A kardiovaszkuláris betegségek világszerte a vezető halálokok közé tartoznak, habár megfelelő életmóddal csökkenteni lehetne a kialakulásának veszélyét.
Cukor és testmozgás
A cukorfogyasztás mennyiségén nem változtat, hogy a cukrot milyen formában visszük be. Sokan úgy vélik, hogy a "folyékony", azaz a cukortartalmú italok formájában bejutó cukor túl gyorsan szívódik fel, még mielőtt telítettséget okozna, ezért lehetséges a túlfogyasztása. Ez pedig testsúly növekedéséhez vezet.
Kutatások szerint nem egyedül a cukor a "bűnös". Az energiafelvétel és leadás közötti egyensúly, illetve annak megbomlása a felelős a testtömeg növekedésért - hívja fel a figyelmet tájékoztató anyagában a Nestlé.
Köztudott ugyanis, hogy az izmok energiaellátását főként glükózból és zsírokból biztosítjuk. Fizikai terhelés esetén megnő az elégetett glükóz mennyisége, amit az izmok és a máj tárolnak el. Nincs szükség az étrend változtatására, ha csak rövid, illetve közepesen intenzív terhelésnek tesszük ki a szervezetünket, és nem fogyni akarunk, hanem maximális teljesítményt elérni (például a leggyorsabban futni.)
Ha növelni akarjuk fizikai teljesítményünket, akkor érdemes sportolás előtt feltölteni szénhidrát raktárainkat. A cukor ugyanis segíthet teljesítményünk szinten tartásában. Ha nem töltjük fel raktárainkat, akkor a szervezet zsírégető üzemmódba kapcsol, ami teljesítményünk pillanatnyi visszaeséséhez vezethet.
Nem csak sport előtt, de utána is legalább ennyire fontos, hogy magas szénhidráttartalmú ételek elfogyasztásával visszatöltsük elhasználódott tartalékainkat, hogy a nap további részében is megfelelő teljesítményt tudjunk nyújtani.
Napi ajánlott bevitel
Az Egészségügyi Világszervezet azt ajánlja, hogy a hozzáadott cukor ne legyen több a teljes napi energiabevitel 10 százalékánál, szemben az Egyesült Államok Tudományos Akadémiájának Orvostudományi Intézetével, amely szerint ez akár 25 százalék is lehet. Az egy főre jutó éves cukorfogyasztás Brazíliában a legmagasabb, átlagosan évi 55 kg.
A hazai egy főre jutó éves cukorfogyasztás a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2006-ban 32,3 kg, 2007-ben pedig 31,2 kg volt. Ez 2 kg cukorral kevesebb, mint 2000-ben, és a fogyasztás folyamatosan csökken. Mindez tápanyagbevitelben a KSH szerint a napi energiabevitel 11 százalékát jelentette, ami körülbelül megfelel a WHO ajánlásának.
|
A Nestlé kutatói továbbra is vizsgálódnak a témával kapcsolatban. Jelenleg azt kutatják, hogy bizonyos baktériumok jelenléte, vagy épp hiánya hatással lehet-e a szervezetünk inzulinérzékenységére és az elhízás kialakulásának kockázatára. Ha igen, léteznek-e olyan élelmiszerek, melyek befolyásolhatják bélflóránk vércukorszint szabályozását, valamint a metabolikus egyensúly (a lebontó és a lebomló molekulák egyensúlyának) fenntartását.
Érdekességek
Érdekes, hogy az édes íz érzékelése velünk született képesség, az édes íz szeretete valószínűleg az anyatej magas tejcukortartalmával is magyarázható: amikor a kisbabák megérzik az édes ízt, mosolyogni kezdenek. Gyerekorvosok gyakran sikerrel használják például apróbb kezelések során a cukrot, mint "érzéstelenítőt" - mivel elvonja a babák figyelmét a kellemetlenségekről..