Miért súlyosbodnak az ekcéma tünetei télen?

Télen szenvednek talán a legtöbbet az ekcémások. Tüneteik, bőrgyulladásuk ilyenkor ugyanis súlyosbodik. Régi megfigyelés ez, de a tudomány időközben néhány újabb tényezőt is felderített, ami miatt az érintettek jó, ha odafigyelnek nemcsak a bőrápolásra, hanem például a szobalevegő páratartalmára vagy éppen arra, hogy elég fény érje a testüket.

Az ekcéma a leggyakoribb bőrbetegség. A kutatók már számos dolgot kiderítettek e gyulladásos kórképről, ám a kiváltó okok még mindig nem teljesen tisztázottak. Ráadásul nagyon sokféle ekcéma van, így már az is önmagában komoly eredmény, ha a vizsgálatok révén tisztáztuk, hogy milyen típusú a bőrgyulladásunk. Így ugyanis sikeresebben előzhetjük meg a tünetek "fellobbanását".

Azért érdemes az ekcémát, illetve kiújulását megelőzni, mert ennek a gyulladásnak a kezelése akkor, amikor már krónikussá válik, általában sokkal nehézkesebb, körülményesebb. Az ekcéma a bőr szárazságával, kipirosodásával, viszkető vagy égető érzéssel, esetleg hólyagocskák megjelenésével járó betegség. A tünetek különbsége az ekcéma típusától is függ: a kontaktekcémáknál például az irritatív kórkép égető érzéssel, az allergiás változat inkább viszketéssel párosul például. Mindezt a betegség kezelésekor fontos tudniuk az orvosoknak és a pácienseknek is.

ekcéma

A tél provokálja az ekcéma kialakulását

A megelőzés, illetve a tünetek elkerülése azonban télen nehezebb. Ez az időszak ugyanis kifejezetten "provokálja" az ekcéma kialakulását. Direkt és indirekt hatások sokasága összegződik ilyenkor az ekcémára hajlamos bőrön. Egyrészt a tél közvetlenül hat a bőrünkre: egyszerűen hideg van ugyanis, ez pedig az ekcéma tüneteinek fellobbanásakor az egyik "súlyosbító" faktor. Ráadásul a tél (bár ebbe nem szoktunk belegondolni) viszonylag száraz időszak. Ha mi esetleg nem is mindig vagyunk tudatában ennek, bőrünk érzékeli ezt.

Különösen a fűtött szobákban gyakori a száraz levegő. Ha pedig nem ügyelünk a nedvességtartalomra, a bőrünket kiszáradás fenyegeti. Ekcémásoknál ez kifejezetten káros jelenség. Éppen ezért fontos, hogy megfelelő párologtatókkal biztosítsuk a meleg mellett a szobalevegő megfelelő nedvességtartalmát. (Ugyanakkor figyelnünk kell arra is, hogy a párásítók a penész és a poratkák terjedését segítik - és sajnos ezek megint csak kiválthatnak akár ekcémát is.) De a szabadban sem érzik magukat jól ilyenkor az ekcémások: az extrém hideg mellett az erős (vagy erősebbnek érzett) szél is károsítja a bőrüket.

Hogyan éljünk együtt az ekcémával? Az ekcéma nemcsak fizikailag kellemetlen, hanem a sokszor feltűnő tünetek lelkileg is megterhelőek lehetnek, különösen, ha mások által is jól látható bőrfelületen helyezkednek el. Az ebből fakadó stressz pedig még tovább ronthat az állapoton, ezért még jobban fellángolhatnak a tünetek. A teljes cikk ide kattintva olvasható.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az érintetteknek oda kell figyelniük a megfelelő bőrápolásra: olyan testápolót, krémet érdemes használniuk, amely amellett, hogy hidratál, a bőrükből hiányzó zsírokat (élettani lipideket) is pótolja. Szappanok közül a lehető legkevesebb vegyi anyagot, adalékanyagot tartalmazó termékeket kell használniuk. Mosogatáskor jobb, ha kesztyűt húznak, és a samponválasztásra is érdemes ügyelniük.

Télen a ruházatunkra is oda kell figyelnünk: bár általában szárazabb a levegő, ha túlzottan befüllednek egyes testtájaink, akkor ez szintén elősegítheti az ekcéma tüneteinek megjelenését. A cipők, zoknik, harisnyák megválasztása ebből a szempontból a legfontosabb, hiszen elsősorban a láb befülledése fenyeget télen. Megfigyelték azt is, hogy egyes lábgombák fertőzése a kézen okozhat ekcémát. A ruházat abból a szempontból is fontos, hogy bizonyos anyagok irritációt okozhatnak, így például a gyapjú sokszor súlyosbíthatja az ekcéma tüneteit.

A fényhiány is hozzájárulhat az ekcéma kialakulásához

Kevésbé nyilvánvaló, és csak kutatások derítették ki, hogy a fényhiány is hozzájárul télen az ekcéma súlyosbodásához. Télen tehát nemcsak az extrém hideg, illetve a levegő szárazsága, vagy a rosszul megválasztott öltözet okoz problémát, hanem a bőrünket érő UV-sugárzás csökkenése is. Éppen ezért télen az ekcéma megelőzésére érdemes fényterápiát alkalmazni. Elsősorban az atópiás dermatitiszben, tehát a genetikai meghatározottságú ekcémákban szenvedőknél fontos ez. A fényterápia a D-vitamin-termelés fokozása mellett (erre a vitaminra, amelyet a napfény segítségével állít elő a szervezetünk, az ekcémásoknak ráadásul fokozottan szükségük van) ugyanis az UV sugárzás pótlására is alkalmas, így segítve az ekcéma tüneteinek megelőzését. A fototerápia az ultraviola B tartományba eső (UV-B), illetve UV-A fénnyel végezhető. Ekkor azonban káros hatások is érhetik a bőrt, tehát nem szabad túlzásba vinni az ilyen kezeléseket - erről korábban írtunk részletesebben is.

A 2010-es évektől kezdve megkezdődtek lézeres kísérletek az UV-fényhatás koncentráltabb, az egészséges szöveteket nem károsító fototerápiás alkalmazására az ekcéma egy speciális esetében, a HáziPatika.com erről is beszámolt.

Összefoglalva elmondható: télen az ekcémásoknak figyelniük kell a megfelelő ruházatra, óvniuk kell magukat az extrém hidegtől és széltől, megfelelő páratartalmú szobai levegőt kell biztosítaniuk, és ügyelniük kell a fény jótékony hatásának "pótlására" is. Mindemellett pedig igen fontos még a bőrük megfelelő tisztítása, ápolása és hidratálása (krémezése) is.

Szponzorált tartalom.

Támogatta a Bayer Hungária Kft.

L.HU.MKT.CC.22.01.2019.1844

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.