Épp ezért rendkívül fontos, hogy a lehető leghamarabb segítséget kapjon az, akinek hirtelen leállt a szíve. A túlélési lánc négy elemből áll, mindegyik ugyanolyan fontos, és mindegyikhez szükség van a laikusok, tehát az utca emberének segítségére. A gyors, szakszerű segélyhívás, az alapszintű újraélesztés, az akár laikusok által is végezhető korai defibrillálás és a gyors szaksegítség mentheti meg a beteg életét. Ennek minél szélesebb körű kommunikációját illetve a megfelelő lépések kidolgozását tűzte ki célul a Magyar Nemzeti Szívalapítvány.
A Magyar Kardiológusok Társasága azért hozta létre az alapítványt, hogy összehangolja a Magyarországon működő szívalapítványok munkáját, javítsa a szívbetegek ellátását, előmozdítsa a prevenciót és a segítségnyújtást. Az elmúlt évek kiemelt programja a hirtelen szívhalál elleni küzdelem és a gyermekek elhízásának visszaszorítása lett azzal a céllal, hogy a csökkenjen a felnőttkori szívbetegségek előfordulása.
A hirtelen szívhalál elleni program kapta a "Minden perc számít..." elnevezést. Ennek célja, hogy esélyt adjanak a túlélésre azoknak, akik hirtelen összeesnek, és nincs se pulzusuk, se légzésük. Ebben az esetben nagy valószínűséggel a beteg szíve olyan gyorsan ver, hogy nem képes vért pumpálni. Ez a szívet működtető elektromos hálózat kaotikus működésének az eredménye. Ezt a szindrómát hirtelen keringésleállásnak nevezzük, mely évente 26.000, tehát naponta 70 honfitársunk életét követeli.
A túléléshez elektromos sokk segítségével helyre kell állítani a szív működését. Minél hamarabb tesszük meg ezt, annál nagyobb az esély a túlélésre.
A túlélési lánc felépítése társadalmi feladat. A "Minden perc számít..." programmal az alapítvány arra szeretné buzdítani a vállalatok, közintézmények, bevásárló központok, sportcentrumok, közlekedési vállalatok vezetését, hogy minél több ember számára tegyék elérhetővé a Defibrillátor elérését, helyezzenek ki ilyen eszközt egyre több intézményben.
Az alapítvány 32 készüléket adományozott és 150 feletti készülék kihelyezését támogatta. Felszereltek például 18 MALÉV gépet félautomata defibrillátorral, és Bács-Kiskun megyében 70 olyan település kapott defibrillátort, ahol a szaksegítség lassabban ér ki, tehát rendkívül fontos, hogy addig is a laikusok képesek legyenek a túlélést biztosítani.
Habár legtöbbször szívbetegeket érint, tudni kell, hogy hirtelen szívhalál bárhol, bárkinél - akár figyelmeztető jel nélkül is - bekövetkezhet, épp ezért nagyon fontos, hogy mindenki tisztában legyen az alapvető teendőkkel.