Különleges támogatást igénylő élethelyzetek
A súlyos betegségek ( cukorbetegség , daganatos megbetegedések, leukémia) és a gyógyszerszedés (szteroidok, kemoterápiás szerek, fájdalomcsillapítók, antibiotikumok) az immunrendszer csökkent működését okozhatják. Védekezőrendszerünk és egész szervezetünk ilyenkor extra támogatásra szorul, akárcsak egy-egy fertőzés alkalmával vagy műtétek után.
A nyomelemek szerepe
A nyomelemek szervezetünk működéséhez nélkülözhetetlen, azaz életfontosságú anyagok, amelyekhez csak kívülről, a táplálkozás útján juthatunk hozzá. Mindenféle nyomelemhiányos állapotról bebizonyosodott immár, hogy számos élettani folyamatot befolyásol károsan, így pl. szervezetünk veleszületett tumor-ellenes mechanizmusait is.
A nyomelemigény a fentebb is felsorolt élethelyzetekben (és különösen a daganatellenes terápia alatt és után) nagyban megnövekedhet: ilyenkor a szervezetben lecsökkent nyomelemraktárak feltöltésére a normál táplálékkal egyre kevesebb az esély a gyakran fellépő étvágytalanság, a rossz közérzet, valamint a gyomor és a bélrendszer csökkent felszívóképessége miatt.
Támogatás az immunrendszernek
Vizsgálatok igazolták, hogy a nyomelemhiány megszüntetése immunrendszerünk tumorellenes védekező mechanizmusainak támogatásán túl kedvezően hat a szervezet kórokozókkal szembeni ellenállóképességére is, és hathatóan segíti az egyes fertőzések előfordulási gyakoriságának és súlyosságának csökkentését. Javítja a közérzetet, betegségek, műtétek után elősegíti a felépülést, erősödést.
A lábadozás időszakában éppen ezért kiemelkedően fontos rendszeres gyümölcs- és zöldség fogyasztás, hogy hozzájáruljunk szervezetünk megfelelő vitamin-, ásványi anyag- és nyomelem-készletének pótlásához. Kerüljük a magas cukortartalmú, rostszegény élelmiszereket, de részesítsük előnyben a keményítőben gazdag élelmet, a szárnyast, a halat és a tejterméket !
Ne feledjük, a nem megfelelő mennyiségű és minőségű étel, élelmiszer a kétszeresére növelheti a lábadozás időtartamát!