Különleges esetről ír a 24.hu a The Sun cikke nyomán. Egy fiatal nő önmagán végzett székletátültetést, méghozzá barátja, majd bátyja donoranyagát felhasználva azért, hogy emésztési panaszait enyhítse.
Daniell Koepke állítólag már egyetemista kora óta szenvedett bélrendszeri panaszoktól, és eljutott odáig, hogy már csupán néhány fajta ételt volt képes elfogyasztani, minden mástól puffadást, székrekedést, hasi fájdalmakat tapasztalt.
Ugyan megállapították nála az irritábilis bél szindrómát, de tünetein nem tudtak enyhíteni sem antibiotikumos kezeléssel, sem másféle kúrákkal.
Végül saját kezébe vette a dolgot. Olvasott a székletátültetésről (fekális bakterioterápia), erről a klinikai körülmények közt alkalmazott terápiáról, melynek során egy donor sóoldattal összekevert székletét juttatják a beteg vékony- vagy vastagbelébe azért, hogy segítségével visszaállítsák az egészséges bélflórát. Ezt a műveletet a fiatal nő otthon végezte el – higiéniai óvintézkedések mellett kapszulákat nyelt, melyhez a terápiás anyagot először barátja, majd bátyja szolgáltatta. (A beavatkozás azonban meglehetősen kockázatos, orvosi felügyelet nélkül semmiképp sem ajánlott ilyesmivel próbálkozni.)
„Az egészséges emberek nem tudják, milyen érzés eljutni odáig, hogy az életminőséged annyira gyenge, hogy úgy érezed, nincs más lehetőséged” – idéz a lap az érintettet, akinek átmenetileg ugyan enyhültek a panaszai, mellékhatásokat is tapasztalt, amit annak tudott be, hogy a donorok sem voltak teljesen egészségesek (igaz, az övétől eltérő gondok gyötörték őket – például bőrprobléma, hangulatzavar).
Dr. Jack Gilbert mikrobiális ökológus így kommentálta az esetet: „Az átültetések hatékonyságát egyre meggyőzőbb kutatások támasztják alá, azonban még fejlődik ez a terület, ezért a gasztroenterológusok is óvatosan alkalmazzák a módszert."