Saját hasnyálmirigy-sejtjeik segíthetnek a cukorbetegeken

A cukorbetegség egy sajátos formájától szenvedő egyéneken segíthet egy olyan új eljárás, a sziget-sejtek visszaültetése (autotranszplantációja), amelyet amerikai orvosok fejlesztettek ki nemrégiben - olvasható az amerikai Mayo Klinika honlapján.

Azokon a betegeken segíthet saját sziget-sejtek autotranszplantációja, akiknél korábban a hasnyálmirigy nagyobb részét kivették. A visszaültetéssel el lehet kerülni az úgynevezett pankreatogén diabétesz kialakulását.

Amennyiben a hasnyálmirigy-gyulladás valamelyik súlyos formája betegítette meg az adott egyént, állapotán csak a szerv teljes, vagy olykor részleges eltávolítása segíthet. A műtét után azonban egy sajátos hasnyálmirigy eredetű cukorbetegség (ez a pankreatogén diabétesz) alakulhat ki, mivel az inzulint is ez a szerv termeli.

A Mayo Klinika sebészei három olyan betegen végeztek szigetsejt autotranszplantációt, akiknél a hasnyálmirigy felét, illetve háromnegyedét (50-70 százalékát) kellett eltávolítani. Az említett módszer lényege, hogy miután megoperálták a beteget, hasnyálmirigyéből kivonták az inzulintermelésre képes béta-sejteket (a sziget-sejteket), majd a kivonatot bejuttatták a páciens véráramába. Úgy tapasztalták, hogy a sejtek képesek a májban megtapadni, majd ott tovább tudnak élni.

Ami az amerikai eredményeket illeti, a három beteg közül kettőnél olyan sikeres volt a beavatkozás, hogy egyáltalán nem alakult ki pankreatogén diabétesz, míg a harmadiknál csak a kórnak egy kevésbé súlyos formája jelentkezett. A kísérletek azt erősítik meg, hogy a hasnyálmirigy-sziget autotranszplantációja nemcsak elméletben, hanem a gyakorlatban is lehetséges, vonta le a következtetést Yogish C. Kudva endokrinológus, a Mayo Klinika emberi hasnyálmirigy-sziget izolációval foglalkozó laboratóriumának vezetője. A jövőben a páciensek hosszú távú követésével, további betegek bevonásával és a kísérletek folytatásával többlet tudást lehet nyerni a módszer megbízható és általános alkalmazhatóságáról - olvasható a Mayo klinika honlapján.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra