Stroke: mi is tehetünk arról, ha veszélyben vagyunk

A stroke hajlamosító tényezői között számtalan olyan egészségügyi probléma, betegség fellehető, melyeket egy rutin kivizsgálással fel lehet deríteni, majd kezelni.

A stroke egyike azoknak a betegségeknek, amik a legtöbb áldozatot szedik évente a világon. Sajnos, az emberek igen nagy százaléka érintett lehet, mert sok olyan tényező akad, melyek növelik ennek kockázatát – legyen az környezeti vagy éppen belszervi probléma. A rizikófaktorokról, és azok lehetséges elkerüléséről beszél dr. Vida Zsuzsanna főorvos, a Trombózisközpont neurológusa.

Sok egészségügyi értékre kell odafigyelni "A rizikófaktorok között előkelő helyen szerepel a népbetegségnek számító magas vérnyomás, különösen, ha a mért értékeke elérik vagy meghaladják a 160/90 Hgmm-es értéket legalább két egymást követő mérés alkalmával. A megfelelő gyógyszeres kezelés beállítását követően a vérnyomás rendszeres ellenőrzése szükséges ahhoz, hogy a valóban hatékony terápia révén kiiktassuk vagy legalábbis mérsékeljük ezen rizikófaktor súlyosságát.

A szintén komoly veszélyt jelenthet az agyi erekre nézve, főleg, ha az kezeletlen. A megfelelő diéta, a szakorvos által javasolt terápia pontos betartása, a gyakran fennálló testsúlyfelesleg csökkenése egyaránt fontos a vércukorszint stabilizálásában, ilyen módon csökkentve a stroke kialakulásának lehetőségét.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ezen kívül a vér húgysavszintjének magas volta, valamint a zsírok magas szintje is hajlamosító tényezőként jelentkeznek" - mondja a szakember.

Genetikai hajlam

Egyes esetekben sajnos genetikailag kódolva hordozzuk a stroke lehetőségét. Ez persze nem jelenti azt, hogy mindenképpen be is fog következni, csupán azt, hogy a rizikófaktorunk magasabb.

"Egyes esetekben a genetika is növeli a rizikófaktorokat, valamint nem elhanyagolhatón szempont az sem, ha a családban már előfordult stroke. Azonban szerencsére ezek a genetikai okok vizsgálhatóak, így ha a családban már előfordult, akkor érdemes kivizsgálást kérni" – mondja Vida doktornő.

Mi is tehetünk róla

"A stroke előfordulási gyakorisága az utóbbi években emelkedő tendenciát mutat. A rizikófaktorok emelkedése szorosan összefügg az életmóddal is, például ha a beteg túlsúlyos vagy évek óta erős dohányos – vagyis napi minimum 10 szál cigarettát szív el -, akkor nagyobb az esély egy agyi érkatasztrófa bekövetkeztére. A túlzott alkoholfogyasztás is negatív hatással van az erek állapotára, így érdemes annak mennyiségét is csökkenteni, különösen, ha a családban már előfordult stroke" - teszi hozzá a neurológus.

Agyi katasztrófáról akkor beszélünk, ha a vérellátás hirtelen megszűnése, az oxigénhiány következtében elhal az agyszövet egy része. Többféleképpen is bekövetkezhet: leggyakrabban az ún. iszkémiás stroke fordul elő. Ennek során az érintett agyterületet tápláló verőérben vérrög keletkezése vagy az érfal nagyfokú meszesedése miatt megszűnik, illetve kritikusan lecsökken a véráramlás. Az esetek kisebb részében ún. vérzéses stroke következik be: ilyenkor az agyon belül vagy az agy körül vérzés lép fel. A keletkezett vérömleny fokozott koponyaűri nyomást és közvetlen szövetroncsolódást okozhat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.