A diabétesz
A cukorbetegség vagy diabétesz mellitusz a szervezet szénhidrát anyagcseréjének felborulása. A testünk számára elengedhetetlenül fontos energiaforrásként szolgáló, a táplálékkal a szervezetünkbe kerülő és a vérben keringő szőlőcukrot (glükóz) a cukorbetegek esetében a sejtek nem tudják felvenni.
Normális esetben a glükózt a sejtek az inzulin nevű hormon jelenlétében tudják felvenni a vérből. Az inzulint testünk legnagyobb belső elválasztású mirigyének meghatározott sejtjei termelik. Az inzulin úgy nyit kaput a szőlőcukor számára a sejthártyán a sejtbe történő bejutáshoz, akár egy kulcs a zárban. A vércukorszint emelkedésével a hasnyálmirigy egyre több inzulint termel, míg a vércukorszint csökkenése után az inzulintermelés is alábbhagy.
Ugyanakkor a felesleges mennyiségben a vérben keringő szőlőcukrot a szervezet átalakítja; a máj keményítő formájában raktározza el, és szükség esetén ezt a tartaléktápanyagot ismét a szervezet rendelkezésére bocsátja. Azonban a cukorbetegeknél az anyagcserének ez az igen finom egyensúlya felborul, és ahelyett, hogy a glükóz a sejtekbe jutna, a vérben marad, ezért magasabb a cukorbetegek vércukorszintje. Ez rendszerint azért következhet be, mert a szervezet vagy nem termel elegendő mennyiségű inzulint, vagy a sejtek nem válaszolnak megfelelően az inzulin jelenlétére.
Az inzulin beadásának elmaradása életveszélyes állapotot idézhet elő
A vércukorszint leesése, hipoglikémia
Hipoglikémiáról akkor beszélünk, ha a vércukorszint hirtelen alacsonnyá válik, ami elsősorban az inzulint kapó betegeknél fordulhat elő, de a tablettával kezelteknek is számítaniuk kell rá. A tünetek kezdetben izzadással, remegéssel, gyengeséggel, éhségérzettel, esetleg hányingerrel jelentkeznek. Ha a beteg nem jut cukorhoz, a tünetek súlyosbodnak, és zavartság, elkent beszéd, álmosság, eszméletvesztés, görcsök, súlyos esetben kóma alakul ki.
Az eszméletlen betegnél a légút átjárhatóságát feltétlenül biztosítani kell. A mentősök cukros infúziót kötnek be.
A gyakorlott cukorbeteg rendszerint felismeri a közelgő, veszélyt jelző tüneteket, és időben segítséget kér, vagy ellátja magát. A szénhidrát bevitelét követően a beteg állapota rendszerint percek alatt rendeződik.
A vércukorszint jelentős megemelkedése, hiperglikémia
Elsősorban tablettás cukorbetegeknél alakul ki, ha nem szedik a gyógyszereiket, nem ellenőrzik vércukorszintjüket, vagy még nem ismert a betegségük miatt kerülnek ilyen helyzetbe. Fertőzések következtében jelentőse megemelkedhet a dibéteszes betegek vércukorszintje . Stressz, betegségek és nagy mennyiségű alkohol is előidézheti ezt az állapotot.
Tünetei: jelentős szomjúság, fokozott vizeletürítés, lábikragörcsök, zavartság, rángógörcsök, végül pedig kóma alakulhat ki. Ez az állapot azonnali kórházi ellátást igényel, mert kezelés nélkül végül is a beteg halálához vezethet.
Forrás: dr. Kökény Zoltán: A méhcsípéstől az újraélesztésig