Sürgősségi állapotok cukorbetegségben

Nem egyszer fordult elő, hogy utcán eszméletlenül, kómás állapotban talált ember életét a gyors segítség mentette meg: a részegnek gondolt betegről kiderült, hogy cukorbeteg, és vércukorszintjének hirtelen változása okozta az életveszélyes állapotot.

A diabétesz

A cukorbetegség vagy diabétesz mellitusz a szervezet szénhidrát anyagcseréjének felborulása. A testünk számára elengedhetetlenül fontos energiaforrásként szolgáló, a táplálékkal a szervezetünkbe kerülő és a vérben keringő szőlőcukrot (glükóz) a cukorbetegek esetében a sejtek nem tudják felvenni.

Normális esetben a glükózt a sejtek az inzulin nevű hormon jelenlétében tudják felvenni a vérből. Az inzulint testünk legnagyobb belső elválasztású mirigyének meghatározott sejtjei termelik. Az inzulin úgy nyit kaput a szőlőcukor számára a sejthártyán a sejtbe történő bejutáshoz, akár egy kulcs a zárban. A vércukorszint emelkedésével a hasnyálmirigy egyre több inzulint termel, míg a vércukorszint csökkenése után az inzulintermelés is alábbhagy.

Ugyanakkor a felesleges mennyiségben a vérben keringő szőlőcukrot a szervezet átalakítja; a máj keményítő formájában raktározza el, és szükség esetén ezt a tartaléktápanyagot ismét a szervezet rendelkezésére bocsátja. Azonban a cukorbetegeknél az anyagcserének ez az igen finom egyensúlya felborul, és ahelyett, hogy a glükóz a sejtekbe jutna, a vérben marad, ezért magasabb a cukorbetegek vércukorszintje. Ez rendszerint azért következhet be, mert a szervezet vagy nem termel elegendő mennyiségű inzulint, vagy a sejtek nem válaszolnak megfelelően az inzulin jelenlétére.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az inzulin beadásának elmaradása életveszélyes állapotot idézhet elő

Az inzulin beadásának elmaradása életveszélyes állapotot idézhet elő

A vércukorszint leesése, hipoglikémia

Hipoglikémiáról akkor beszélünk, ha a vércukorszint hirtelen alacsonnyá válik, ami elsősorban az inzulint kapó betegeknél fordulhat elő, de a tablettával kezelteknek is számítaniuk kell rá. A tünetek kezdetben izzadással, remegéssel, gyengeséggel, éhségérzettel, esetleg hányingerrel jelentkeznek. Ha a beteg nem jut cukorhoz, a tünetek súlyosbodnak, és zavartság, elkent beszéd, álmosság, eszméletvesztés, görcsök, súlyos esetben kóma alakul ki.

Ezeket egye, ha cukorbeteg A finomított élelmiszerekkel (és nem csak a szénhidrátokkal) az a baj, hogy nagyon kevés emésztést kívánnak meg a szervezetünktől, ezért túl gyorsan emelkedik meg a vércukorszintünk. Mit ehet egy cukorbeteg? Előidézheti például, ha az inzulin beadása vagy a gyógyszer bevétele után egy étkezés kimarad. Lázas állapot, fokozott fizikai igénybevétel szintén kiválthatja. A fenti tünetek jelentkezésekor - amíg a beteg magánál van, és nyelni tud - valamilyen gyorsan felszívódó formában - például cukros víz, csokoládé, gyümölcslé, szőlőcukor-tabletta, keksz, stb - azonnali glükózbevitelre van szükség.

Az eszméletlen betegnél a légút átjárhatóságát feltétlenül biztosítani kell. A mentősök cukros infúziót kötnek be.

A gyakorlott cukorbeteg rendszerint felismeri a közelgő, veszélyt jelző tüneteket, és időben segítséget kér, vagy ellátja magát. A szénhidrát bevitelét követően a beteg állapota rendszerint percek alatt rendeződik.

A vércukorszint jelentős megemelkedése, hiperglikémia

Elsősorban tablettás cukorbetegeknél alakul ki, ha nem szedik a gyógyszereiket, nem ellenőrzik vércukorszintjüket, vagy még nem ismert a betegségük miatt kerülnek ilyen helyzetbe. Fertőzések következtében jelentőse megemelkedhet a dibéteszes betegek vércukorszintje . Stressz, betegségek és nagy mennyiségű alkohol is előidézheti ezt az állapotot.

Tünetei: jelentős szomjúság, fokozott vizeletürítés, lábikragörcsök, zavartság, rángógörcsök, végül pedig kóma alakulhat ki. Ez az állapot azonnali kórházi ellátást igényel, mert kezelés nélkül végül is a beteg halálához vezethet.

Forrás: dr. Kökény Zoltán: A méhcsípéstől az újraélesztésig

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra