A legtöbb ember szeretne minél tovább élni, és sokan meg is tesznek mindent ennek érdekében, ám valójában senki sem tudja, mi is a hosszú élet titka. Buettner minderről könyvet is írt "A hosszú élet oázisai - Földünk kék zónái" címmel, melyben a "kék zóna" a világ azon demográfiai és földrajzi területeire vonatkozik, melyeken a leggyakoribb, hogy a lakosok megérik a száz évet, sőt annál többet is. Kutatásai során a szerző öt ideális helyet talált a hosszú életre: Ikariát és végül Loma Lindát Kaliforniában. Ami ezekben a helyeken közös az az, hogy a lakosok alapvetően növényi alapú ételeket fogyasztanak és fizikailag aktívak.
Buettner azon dolgozik, hogy ha már nem költözhet mindenki ezekre a helyekre, próbáljunk meg minél több "kék zónát" létrehozni ott, ahol mi élünk, vagyis saját lehetőségeinkhez mérten igyekezzünk minél jobban átvenni ezeknek a népeknek az életmódját és étrendjét. Amint a szerző megfogalmazta, az egészséghez való viszonyulás fertőző, vagyis nagy az esélye arra, hogy ha a három legjobb barátod elhízott, akkor te is az leszel. Ebből következően, ha valaki életmódot szeretne váltani, érdemes ehhez olyan társakat keresni, akik hasonló célt tűztek ki maguk elé, akikkel együtt lehet kimozdulni és együtt lehet átállni a korábbinál egészségesebb étrendre.
A "Kék zóna project" néven futó kezdeményezés nem titkolt célja, hogy a lakosok, az iskolák, a munkaadók, az éttermek, a különféle boltok és közösségi vezetők együtt dolgozzanak ki olyan programokat és politikát, mely az egész lakosság egészségére és közérzetére jótékonya hatással van.
Az Egyesült Államokban Kalifornia, Iowa és Minnesota már csatlakozott a programhoz, a következő megcélzott terület pedig a texasi Fort Worth.