Oka, hogy a lábak vénái speciális zárószerkezettel rendelkeznek. Ez gondoskodik arról, hogy a vér csak felfelé, a szív irányába folyjék. A hosszan tartó ülés nyomán feltorlódik a vér, pangás következik be a vénákban, az említett zárórendszer nem jól működik, a vér áramlása akadályozódik. A megnyúlt vénákból visszerek keletkeznek. Akiket a foglalkozásuk az asztal előtti ülésre kényszerít, védekezhetnek e krónikus megbetegedés ellen. Rendszeresen napi 5 perc tornázás segít.
A gyakorlat a következő:
- Ülés közben a lábakat kinyújtjuk és felemeljük a padlóról. A nagy ujjal körözzünk, miközben a lábfejeket kifelé majd befelé forgatjuk (30 másodpercig).
- Ugyanebben a helyzetben a lábszárat mozgassuk fel és le (30 másodpercig).
- Felállás, helyben járás. Felváltva álljunk lábujjhegyre, majd lassan ereszkedjünk vissza a sarokra (30 másodpercig).
- Helyezkedjünk el kényelmesen a széken, emeljük meg a lábunkat és a levegőben tízszer végezzünk kerékpározó mozdulatokat.
- Állásból hajlunk le, fogjuk meg a bokákat és húzzuk hátrafelé a lábakat.
- Ahányszor csak tudjuk, tegyük az asztalra lábunkat, ahogy az amerikai filmek hőseinél látjuk.
Mindez serkenti a lábak vérkeringését és a vért a vénákból a szív felé áramoltatja. De a vénák krónikus megbetegedésén, a kialakult visszerek fájdalmának megszüntetésében egyedül a gimnasztika segít. Ilyenkor orvos által előírt gyógyszereket is kell alkalmaznunk. De mielőtt az erősebb szerekhez folyamodnánk, kíséreljük meg a természetgyógyász kezelést.
- A láb melegedésekor vagy mikor úgy érezzük, hogy kezdenek kitágulni az erek, a hideg víz segíthet. Öntsünk a lábunkra hideg vizet, ne sajnáljuk akár a harisnyanadrágot is megöntözni. Miközben ugyanis a harisnyanadrág megszárad, hűtő hatása jól érvényesül. A fájdalmas részekre jégkockákat is tehetünk.
- A tabletták szedése előtt megkísérelhetünk gélt vagy krémet kenni a fájdalmas pontokra. Olyan krém alkalmas, amely vadgesztenye-kivonatot tartalmaz. Ennek hatóanyagai eltömítik a vénák falait, javítják a vérkeringést, csökkentik a vizenyőt a szövetekben.
V.évf./11.sz.