Minden ötödik beteg mulasztotta el legalább egyszer bevenni a gyógyszerét a vizsgálat előtti két hétben, tíz százalékuk pedig előző nap szegte meg így a terápiás előírást. A másik véglet is előfordult, voltak, akik azt mondták, hogy az előírtnál több gyógyszert vesznek be – hangsúlyozta Dr. Hankó Balázs.
A krónikus terápiák esetében már a kezelés elején jelentős a lemorzsolódás, és egyéves viszonylatban tovább romlanak az eredmények, messze elmaradva az optimálistól – mondja a Semmelweis Egyetem Klinikai Központjának főgyógyszerésze. Dr. Hankó Balázs hazai gyógyszerkiváltási adatok felmérésén alapuló vizsgálati eredményekre hivatkozva kiemelte, hogy a Csontritkulás esetében 30 százalék a terápiahűség, de a 2-es típusú cukorbetegek közül is csak minden második együttműködő.
Nem csak az okozhat gondot, ha az előírtnál rövidebb ideig vagy kisebb dózisban szedjük a készítményeket – hangsúlyozza Dr. Hankó Balázs. Olyan betegek is vannak, akik megemelik a gyógyszer mennyiségét, előfordulhat ez akár a cukorbetegség , egyes tüdőbetegségek vagy a fájdalomcsillapítók esetében is. Az is gyakori, hogy az alkalmazás körülményei nem megfelelőek, példaként az inhalációs vagy az öninjekció formájában beadott készítményeket említi a gyógyszerész. Vannak olyan gyógyszerek, amelyeket az optimális hatás és a mellékhatások csökkentése miatt bizonyos napszakhoz kell illeszteni, vagy a felszívódás miatt figyelni kell arra, hogy az étkezéshez viszonyítva mikor vesszük be őket. Ezek esetében is gyakran térnek el az ajánlásoktól a betegek – mondja a gyógyszerész. A nem megfelelő gyógyszeralkalmazás és a beteg-együttműködés hiánya miatt évente akár 200 ezer ember is meghalhat az Európai Unióban.
Forrás: Semmelweis Médiasarok