Korábbi kutatások már bizonyították, hogy a házasság jó hatással van a férfiak egészségére : ritkábban alakul ki náluk szív- és érrendszeri betegség. Egy új kutatás arra volt kíváncsi, hogy a nőkre is ilyen pozitív hatással van-é, ha házasságban vagy tartós párkapcsolatban élnek.
Sarah Floud, a University of Oxford kutatója, csapatával közel 1,3 millió brit nő egészségügyi adatait, illetve az általuk kitöltött kérdőíveket nézett át. A nagyszabású felmérést még 1996 és 2004 között végezték el, és 50 év fölötti nők vettek részt benne.
Az adatok elemzése során kiderült, hogy a házasságban , tartós párkapcsolatban élő, illetve a magányos nőknél ugyanakkora volt az esélye annak, hogy szív- és érrendszeri betegség alakul ki. Azonban az egyedülállók esetében 28 százalékkal több volt az esélye annak, hogy a betegségbe bele is halnak, mint a párkapcsolatban élőknek. Ez a szignifikáns különbség még akkor is megmaradt, hogy egyéb, az egészséget befolyásoló környezeti tényezőket kizárták a vizsgálatból.
Egyedülálló? Vigyázzon a szívére! (Fotó: Europress)
A kutatók szerint a különbség elsősorban abból fakadhat, hogy a párkapcsolatban a partnerek jobban odafigyelnek egymásra, biztatják egymást arra, hogy keressenek orvosi segítséget, és érzelmi támogatást is nyújtanak , ami elengedhetetlen egy súlyos betegségből való felépüléshez.
Floud és társai szeretnének további kutatásokat is végezni, elsősorban arra vonatkozóan, hogy miként befolyásolja az egészséget az önként vállalt, illetve az egyéb események miatt bekövetkező egyedüllét. Arra is kíváncsiak, hogy a párkapcsolati státusz egyéb krónikus betegségre is hatással van-e.
A kutatás eredményeiről a BMC Medicine című szaklapban számoltak be.