Vigyázat, trombózisveszély!

Véget ér a film, mindenki mozgolódni kezd. Aki magától nem tenné, azt hamarosan egy női hang buzdítja, öt percben bemutatva az ülve is elvégezhető egyszerű tornagyakorlatokat. Ez a jelenet ma már minden hosszú távú repülőúton kötelezően lejátszódik.

Nem volt ez mindig így: jó néhány utas tragikus halála kellett hozzá, hogy a légitársaságok felismerjék: a trombózisveszély olyan probléma, melynek megelőzését nem bízhatják kizárólag az utasokra. A legfontosabb, hogy a tüdőembólia egy és ugyanaz a betegség - mondja dr. Damásdi Katalin háziorvos. A trombózis tehát nem önmagában jelent elsősorban problémát, hanem az általa kiváltott tüdőembólia az, ami könnyen életveszélyes állapotot idézhet elő.

<b>Hogy alakul ki?</b>

A lábszárban áramló vér hosszas tétlenség hatására lelassul. A lelassult vér könnyebben megalvad, az így kialakult alvadt vérrögöt hívjuk trombusnak. Ez elzárja az áramló vér útját, a láb fájdalmasan megdagad: kialakul a trombózis. A vérrög azonban nem feltétlenül marad a helyén, könnyen leválhat, és elindulhat a tüdő felé. A vénás rendszerben áramolva leghamarabb a tüdőben találkozik szűkebb erekkel, ezért itt akad el: minél nagyobb a vérrög, annál szélesebb eret zár el, és jó eséllyel annál nagyobb tüdőfelület működését akadályozza meg.

<b>Hogy lehet felismerni?</b>

Ha féloldalasan bedagad a lábunk és kisebb-nagyobb részén fáj is, mindenképpen forduljunk orvoshoz! Ha az orvosi vizsgálat beigazolja a trombózis gyanúját, szigorú fekvést ír elő, és vérhígítót is kapnunk kell. Amennyiben az orvos úgy látja, hogy rizikócsoportba tartozunk, javasolhatja, hogy fogyjunk le, hagyjuk abba a dohányzást vagy a fogamzásgátló szedését, hogy ezzel is elkerüljük az ismétlődés veszélyét.

A mélyvénás trombózis típusos esetben féloldali betegség, az érintett láb váratlanul megduzzad, a lábfej feszítése vagy a lábszár tapintása fájdalmas. Tapasztalt orvos ránézésre felismeri a betegséget, de igazolni ultrahangvizsgálattal szokták. Sokszor a tünetek nem típusosak, ilyenkor a diagnózis elhúzódhat. A tüdőembólia típusosan légszomjjal, éles, szúró mellkasi fájdalommal kezdődik, de néma, szinte tünetmentes is lehet, vagy más betegséghez, pl. szívinfarktushoz hasonló tüneteket mutathat. A betegség felismeréséhez a legtöbb segítséget a mellkasi CT vizsgálattól várhatjuk.

<b>Előzzük meg!</b>

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Trombózis a végtagok hosszas tétlenségének következtében alakulhat ki. Ha valaki egészségügyi okokból kényszerül hosszas fekvésre (például fekvőgipsz vagy műtét utáni lábadozás miatt), akkor a kórházban automatikusan kap vérhígítót. Azonban ha a tartós inaktivitásnak nem egészségügyi oka van - például egy hosszú busz- vagy repülőút - a tudatos megelőzésre sokkal nagyobb hangsúlyt kell fektetnünk.

A trombózis kialakulásának veszélye fokozottabban érinti azt, aki korábban már kapott trombózist, túlsúlyos, cukorbeteg, dohányzik, fogamzásgátlót szed, terhes, daganatos betegségben szenved, illetve mozgásszegény életmódot folytat.

A cikk a Nők Lapja Egészségben jelent meg.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Változóan felhős idő várható a legtöbb helyen többórás napsütéssel, majd délután délnyugat felől elkezd növekedni, vastagodni a felhőzet. Az esti óráktól az északnyugati, nyugati tájakon már előfordulhat havas eső, havazás. Az északnyugati, nyugati szél az ország északkeleti felén nagy területen megerősödik, egy-egy viharos széllökés is előfordulhat, majd délután délnyugat felől egyre többfelé átmenetileg mérséklődik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 4 és 9 fok között alakul. Késő este -3 és +5 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.