Nem csak a lábat érintheti
Az atlétaláb tüneteit többfajta patogén gomba okozhatja, az uszoda, a közös zuhanyzók, a zárt cipő tartós viselete elősegíti a fertőzés kialakulását. Bizonyos betegségek, mint cukorbetegség, keringési rendellenesség, egyes gyógyszerek tartós szedése hajlamosítanak a fertőzésre. A meleg, nedves, sötét környezet nem csak a lábon, hanem a testhajlatokban is gombás bőrbetegség kialakulásához vezethet.
Az atlétaláb tünetei eltérőek lehetnek, enyhe esetben a lábujjak között hámlás, berepedés, esetleg nedvedzés tűnik fel főleg a két utolsó lábujj között. Kiterjedtebb tüneteknél bőrpír, hámlás jelentkezik a talpon, talpélen, hólyagocskák, nedvedzés is előfordulhat, ekkor már irritáció is társulhat a gombás bőrtünetekhez. A tünetek a lábfejre is kiterjedhetnek. A bőrelváltozásokat általában viszketés, égő érzés, berepedések esetén fájdalom kíséri.
A gombásodás kezelése fontos, mert a berepedések egyéb kórokozók behatolását elősegítik a bőrbe -, illetve a bőr alatti szövetekbe, így súlyos másodlagos fertőzések is kialakulhatnak. A megfelelően kiválasztott és elegendő ideig végzett kezelés fontos a teljes gyógyulás eléréséhez. Lényeges a hajlamosító tényezők megszüntetése, és a visszafertőződés megelőzése.
Mi okozhat lábgombásodást, mire figyeljünk?
Szűk, vastag, gumitalpú cipő
A túl szűk cipők összenyomják a lábujjakat, így ideális táptalajt nyújtanak a gombáknak a szaporodásra. A műanyag cipők pedig azzal növelik a kockázatot, hogy melegen és nedvesen tartják a lábat, sokkal inkább, mint a bőr- és a vászoncipők. A cipő tehát legyen jól szellőző, nyáron pedig lehetőleg viseljünk szandált.
Vastag, műszálas zokni
A nem megfelelően nedvszívó zokni jelentősen növeli az atlétaláb kialakulásának kockázatát. Az orvos által ajánlott hintőporok viszont segíthetnek szárazon tartani a lábat.
Sportolás után cseréljük le az átizzadt cipőt!
Sportolás után is viselt sportcipő
Ha a sportolás végeztével nem cseréljük le az átizzadt sportcipőt, azzal többszörösére növeljük a rizikót.
Közös használati tárgyak
Kerüljük más cipőjének, papucsának viselését, zuhanytálcák, kádkilépők fertőtlenítésére figyeljünk, szállodai szobák padlózatán se mászkáljunk mezítláb.
Medence, közös zuhanyzó
Az olyan helyszíneken, amelyek vizesek, párásak, valamint sok ember használja őket, könnyen terjed a fertőzés, különösen legyengült immunrendszerű személyek közt.
Mit tehet az orvos?
A diagnózis az esetek nagy részében egyszerű a klinikai kép alapján. Ugyanakkor azt is ki kell derítenünk, fennáll-e esetleg más betegség is, például pszoriázis vagy ekcéma. Előfordulhat, hogy mintát veszünk az érintett területről, és a tenyésztés eredménye alapján célzottan, szájon át szedhető gomba-ellenes szert rendelünk el. Ha mégsem ez a fertőzés áll a háttérben, további vizsgálatok dönthetik el, mi okozza a panaszokat - ismerteti dr. Vincze Ildikó, az Oxygen Medical bőrgyógyásza. - Enyhébb esetekben elégséges lehet akár a megfelelő, recept nélkül kapható szer is, ám ha komolyabb fertőzésről van szó, szükség lehet külsődleges és gyógyszeres kezelésre is a teljes gyógyuláshoz.