A táplálkozás szerepe a betegségek kialakulásában

Táplálkozásunk rendkívül nagy hatással van egészségi állapotunkra. Ha nem vagyunk elég körültekintőek abban, hogy mit és mennyit eszünk, annak számos egészségügyi probléma lehet a vége.

Szervezetünknek számos tápanyagra, vitaminra és ásványi anyagra van szüksége. A legjobb, ha testünk ezen szükségleteit egy kiegyensúlyozott és változatos étrendet követve elégítjük ki. Az egészséges táplálkozás biztosítja a kellő energiát, normál tartományban tartja a vércukorszintet, valamint támogatja az immunrendszer, a szív- és érrendszer, illetve az emésztőrendszer megfelelő működését is. Ezzel szemben az egészségtelen életvitel rengeteg negatív következménnyel jár.

Nem csak az elhízás miatt kell aggódnunk

Azzal talán nem mondunk újat, hogy a túl sok zsír, cukor és feldolgozott élelmiszer fogyasztása előbb-utóbb túlsúlyhoz vezet. Az elhízás önmagában is elég komoly problémát jelent, ugyanis számtalan betegség és egészségügyi probléma kockázatát emeli. Sajnos az elmúlt években Magyarországon is jelentősen nőtt a súlyproblémákkal küzdő személyek száma. Egy 2021-es reprezentatív hazai felmérés eredményei szerint például a 4 és 10 év közötti gyerekek csaknem negyede túlsúlyos vagy elhízott. Ennek oka leginkább abban keresendő, hogy a magyar óvodások és iskolások az ajánlottnál jóval kevesebb tejterméket, zöldséget, gyümölcsöt és teljes kiőrlésű pékárut fogyasztanak, ugyanakkor a zsír- és sóbevitelük meghaladja a szükséges (és egészséges) szintet.

A helytelen táplálkozásnak azonban nem a súlyfelesleg az egyetlen káros következménye. A tápanyagszegény, egyoldalú étrend például - az elhízás ellenére is - alultápláltsághoz vezethet, valamint állandósulhat a fáradtság, kialakulhat hiánybetegség, és romolhat a testi, a lelki és a mentális egészség egyaránt. Fokozódik továbbá a krónikus betegségek, valamint az azokkal kapcsolatba hozható, idő előtti elhalálozás kockázata. Egyes tanulmányok szerint például a világ összes, szívbetegséggel összefüggő halálesetének kétharmadát tulajdonképpen a helytelen táplálkozás okozza. Tehát az egészségesebb étrendre való átállás sok esetben életmentő lehet.

Táplálkozásunk rendkívül nagy hatással van egészségi állapotunkra.Fotó: Getty Images
Táplálkozásunk rendkívül nagy hatással van egészségi állapotunkra.Fotó: Getty Images

Amikor túl sok a só

Mint fentebb említettük, az egyik leggyakoribb táplálkozási hiba, hogy az ajánlott napi maximumnál jelentősen több sót fogyasztunk. A nagy mennyiségű bevitele már rövid távon is érezteti hatását: vízvisszatartás, átmeneti vérnyomás-emelkedés és fokozott szomjúság jelentkezik. Hosszú távon pedig előidézhet magasvérnyomás-betegséget és szívbetegséget, de a gyomorrák rizikóját is jelentősen emeli.

A kockázatok mérséklése érdekében ajánlott kerülni a feldolgozott élelmiszereket, a gyorséttermek kínálatát, a kész szószokat és mártásokat, az előre fűszerezett húsokat és zöldségeket, valamint a sót is tartalmazó fűszerkeverékeket. Ha pedig néha-néha mégis sóban gazdag fogásokat fogyasztunk, akkor ügyeljünk a bőséges folyadékbevitelre, valamint válasszunk káliumot tartalmazó ételeket.

Amikor túl sok a cukor

Világszerte évről évre növekszik a cukorbetegség előfordulása, ezzel együtt pedig a végstádiumú veseelégtelenség hátterében is egyre gyakran ez az anyagcserezavar áll. Mutatjuk, milyen tünetek utalhatnak diabéteszes vesekárosodásra .

Komoly gondokat okozhat az is, ha nem kontrolláljuk napi cukorfogyasztásunkat. Az étrendi ajánlások szerint a hozzáadott cukrokból származó kalóriák a napi kalóriabevitel maximum 10 százalékát adhatják, ennek ellenére ez az arány sokaknál a 20 százalékot is megközelíti. A túl sok cukor fokozza a szívbetegség, a magas vérnyomás, az inzulinrezisztencia és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Elindulhatnak továbbá a szervezetben olyan gyulladásos folyamatok, amelyek emelik bizonyos rákos megbetegedések rizikóját.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ezeken kívül a mértéktelen cukorfogyasztás a depresszió, a nem alkoholos zsírmáj, a vesebetegség, a köszvény és a kognitív hanyatlás melegágya lehet, valamint felgyorsíthatja az öregedést is. Amennyiben étkezés után 1 órával fáradtnak, dekoncentráltnak és rövid idő múlva újra éhesnek érezzük magunkat, az arra is figyelmeztethet, hogy a kelleténél jóval több cukrot tartalmaz az étrendünk.

Mikor forduljunk orvoshoz?

Amennyiben fokozott szomjúságot és éhségérzetet, gyakori vizelési ingert, kimerültséget, végtagzsibbadást vagy -bizsergést tapasztalunk, látásunk homályossá válik, sebeink pedig a szokásosnál lassabban gyógyulnak, akkor mindenképpen ajánlott orvoshoz fordulni. Ezek a jelek ugyanis magas vércukorszintről árulkodnak. A vércukor - és inzulinértékek laboratóriumi vizsgálata a túlsúllyal vagy elhízással küzdő személyeknek, a várandósoknak, illetve a már diagnosztizált inzulinrezisztens vagy diabéteszes betegeknek is ajánlott bizonyos időközönként.

Érdemes rendszeresen ellenőriztetni továbbá a vérzsírszintről, a vesefunkciókról, a májenzimek működéséről, az ionháztartás állapotáról és a gyulladásos folyamatokról árulkodó paramétereket is. Az eredmények ugyanis egyértelműen jelezhetik a helytelen táplálkozás miatt kialakuló egészségügyi problémák kockázatát vagy fennállását.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.