A sport, mint fizikai aktivitás meghatározza az életmódot, és ezen belül a táplálkozást is. A helyes, kiegyensúlyozott táplálékbevitel nemcsak a profi, hanem az amatőr sportolóknak is nélkülözhetetlen.
Az élsportolók táplálkozása sportáganként, célfeladatonként, a felkészülési periódust tekintve rendkívül bonyolult, összetett kérdés. Látszólag kis különbségek is befolyásolhatják a teljesítményt, azonban fontos megjegyezni, hogy a táplálkozás nem teljesítményt fokozó tényező!
A sportoló a helyes táplálkozás biztosításával az edzéseken felhalmozott tudását tudja még inkább érvényesíteni, ellenállóbbá teheti szervezetét bizonyos betegségekkel szemben, és sérülések, betegségek esetén rövidítheti a regenerációhoz szükséges időt. A táplálkozásban elkövetett hibák viszont (akárcsak az életmód egyéb hibái, pl. alváshiány) nagy mértékben csökkentik a teljesítőképességet. Ezért fokozottan figyeljünk oda a helyes étrend kialakítására, az étkezések összetételére, az alapanyagok megválogatására, a szervezetbe juttatott élelmiszerek minőségére.
Ezért is fontos – természetesen nemcsak a profi, hanem az amatőr sportolók esetében is –, hogy azok a dietetikusok, akik sportolóknak készítenek étrendet, előbb küldjék el a sportolót laborvizsgálatra, és a lelet eredményei alapján határozzák meg, hogy mit egyen. Egy jól összeállított étrend fontossága megkérdőjelezhetetlen, annak pontos meghatározására azonban a laborvizsgálat sem hiányozhat.
Melyek az ajánlott, és kötelező szűrővizsgálatok sportolóknak?
A versenyszerűen sportolók rendszeres sportorvosi vizsgálatát nagyon részletes szakmai útmutató szerint végzik. A sportorvosi alkalmassági- és időszakos szűrővizsgálatok célja nemcsak az, hogy az adott sportoló megkaphassa a versenyengedélyt, hanem a szűrések által a betegségek, sérülések, illetve az ezekre hajlamosító kockázati tényezők feltárása. Első lépés a versenyző kórtörténetének felvétele (feljegyzik az eddigi sporttevékenységeit, sérüléseit, esetleges, és vele született betegségeit)
Fizikális vizsgálat
- testalkat vizsgálata (testtömeg- és testmagasság mérése, testtömeg-index (BMI) kiszámítása),
- szív-, keringési rendszer vizsgálata (vérnyomás, pulzus, szívhangok),
- légzőrendszer vizsgálata,
- mozgásszervek vizsgálata,
- idegrendszer vizsgálata
A sportorvos beutalása alapján
- EKG- és vizeletvizsgálat,
- ortopédiai vizsgálat
Laborvizsgálat, vérvétel
A sportolók egészségi állapotának felmérésében segít a laborvizsgálatok rendszeres elvégzése, amin elsősorban a vérképet és a vér- és vizeletkémiai paraméterek mérését értjük. Ezzel pontosan nyomon követhető a sportoló állapotváltozása.
Sok esetben a teljesítménynek nem fizikai határai vannak, így egy alapos kivizsgálás sok kérdésre megfelelő választ ad, valamint a vérben előforduló eltérések segítenek néhány előre jelezhető egészségkárosodás kiszűrésére, mint a:
- trombózis,
- szív-és érrendszeri betegségek,
- daganatok,
- allergia
Szív és a sport
Kulcsfontosságú szerv a szív, erősen meghatározza a sportteljesítményt. Állóképességi sportágaknál alapvető tényező, hogy mennyi oxigént és tápanyagot képes szervezetünk eljuttatni az izmokba, és hogy mennyi anyagcsereterméket képes elszállítani onnan. Ez elsőssorban a szív teljesítőképességtől függ, mivel a tüdő nagyságrendileg hússzor annyi oxigént képes felvenni, mint amennyit az izomzatunk maximális oxigén-felhasználás mellett igényel. Döntő lehet a teljesítmény szempontjából, hogy a szív milyen gyorsan mennyi vért képes eljuttatni a munkavégző izomzathoz. Ez függ attól, hogy a szív egy összehúzódásra mennyi vért képes kilökni a véráramba és percenként hány összehúzódást produkál.
Kardiológiai vizsgálatok:
- 12 elvezetéses nyugalmi EKG (ez nem a szokásos nyugalmi EKG) és terheléses EKG-vizsgálat
- szívultrahang,
- Holter - vizsgálat (folyamatos, 24 órán keresztüli EKG vizsgálat)
- vérnyomásmérés
Minden sportolónak ajánlott részt vennie kardiológiai szűrővizsgálaton. Az amatőr és hobbisportolóknak évente, kétévente, a professzionális sportolóknak felkészülési és versenyidőszak előtt és után ajánlott.
Hormonvizsgálatok
A testünk a mozgást stresszként éli meg, ezért fokozott stresszhormon-termelésbe kezd. A két legfontosabb ezek közül a kortizol és az ephinephrine. Mindkét hormon abban segít, hogy megnövelje az energiaszintünket, fokozza a vérkeringésünket és megemelje a vércukorszintünket edzés közben. Ha azonban a kortizolszint folyamatosan magas, az megzavarhatja az izomfejlődést. Ezeknek a szintjét laborvizsgálatokkal lehet és érdemes ellenőriztetni.
A versenyszerű sportoláson túl
Azok, akik úgy döntenek, életmódot szeretnének váltani, fontos, hogy felkeressék házi orvosukat, aki elvégezhet néhány vizsgálatot mielőtt belevetnék magukat a rendszeres sportolásba. Ilyen alapvető szűrővizsgálat például a fizikai-, EKG-, vér- és vizeletvizsgálat.
Egyéb, fontos szűrések:
- Pajzsmirigy: a pajzsmirigy működését szintén laborvizsgálat segítségével, vérből tudják kimutatni, mégpedig a FT3, FT4, TSH szintjének ellenőrzésével.
- CRP-szint: a vérből kimutatható C-reaktív protein, azaz CRP a testben lévő gyulladások marker.
- Vashiány: a szervezet alacsony vasszintje negatívan befolyásolja a sportteljesítményt, hiszen ilyenkor fáradtabbnak érezhetjük magunkat. Fontos, hogy folyamatosan ellenőriztessük egy-egy vérvizsgálattal
.Szponzorált tartalom. A cikk megjelenését a SYNLAB Hungary Kft. támogatta.